Під Дніпропетровськом почалися жнива пшениці, з якої буде виготовлятися борошно для маци-шмура, маци ручної роботи, виробленої під особливим контролем в Дніпропетровській пекарні.
Переклад слова шмура - «та що оберігається, охороняється» або «збережена». Перед початком збиральних робіт поля, де росте пшениця, ретельно оглянули головний рабин Дніпропетровська і Дніпропетровського регіону Шмуель Камінецький і головний рабин міста Кфар-Хабад (Ізраїль) Мордехай-Шмуель Ашкеназі.
Як пояснив керівник департаменту кашрута Дніпропетровської єврейської громади рабин Еліша Барам, час збору пшениці для такого борошна дуже обмежений і становить близько одного тижня. «Пшениця повинна бути зрілою, - розповів рабин Барам, - процес вегетації не повинен припинитися. Поки вегетація йде - це жива рослина і зерно має вологість природню, від землі, а не зовнішню, від води, що неприйнятно в разі її призначення для маци-шмура ». Саме тому перед кошенням вологість зерна перевіряють спеціальними приладами - і вона повинна перебувати в проміжку між 12% і 15%.
Головний рабин Дніпропетровська і Дніпропетровського регіону Шмуель Камінецький і головний рабин Ізраїлю Мордехай-Шмуель Ашкеназі констатували і засвідчили повну відповідність найвищим стандартам кошерності і дозволили почати процес збирання пшениці.
Вся підготовка і всі роботи проводяться під безперервним контролем департаменту кашрута Дніпропетровської громади, так що пшениця, зерно і борошно перебувають під надійною охороною. Виготовлена вручну, в суворій відповідності з усіма правилами та приписами юдеїв, маца з Дніпропетровська користується великим постійним попитом і в Україні, і за кордоном.