Created with Sketch.

На Хмельниччині оцифровують архівні документи про єврейську громаду та Голокост

27 січня, 13:38

Державний архів Хмельницької області розпочав проект спільно з Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр».

Сьогодні, 27 січня, Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Традиція вшановувати цього дня мільйони людей, знищених нацистським режимом, була покладена у листопаді 2005 року. Тоді Генеральна Асамблея ООН прийняла відповідну резолюцію. Дата «27 січня» була обрана невипадково, адже цього дня у 1945 році визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі, повідомляє Ye.ua.

За інформацією Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», у той час на території України було вбито орієнтовно 1 мільйон 580 тисяч євреїв. З них, за різними підрахунками, від 115 до 153 тисячі — на території нинішньої Хмельниччини.

З січня 2024 року Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» розширив проект з оцифрування архівів та розпочав співпрацю з Державним архівом Хмельницької області.

За інформацією центру, в обласному архіві містяться сотні тисяч матеріалів які безпосередньо описують склад населення регіону, дозволяють встановити родинні зв'язки нащадків та роз'яснити історичні події, зокрема щодо трагедії Голокосту та жертв, яких зазнав регіон у XX столітті.

Так, за словами директорки Державного архіву Хмельницької області Катерини Бурдуваліс, за неповні 4 роки окупації гітлерівські загарбники стратили 115-153 тисячі місцевих євреїв. Фактично в кожному містечку області існувало своє гетто, і лише Проскурівське (тепер Хмельницький), яке діяло 1941-1942 роках, проклало дорогу до смерті більш як трьом тисячам євреїв області.

«Оцифрування фондів дозволить спростити шлях до отримання важливих документів не тільки для користувачів, яким необхідно підтвердити той чи інший факт (наприклад єврейське походження), а й для дослідників, вчених, журналістів та соціологів. І найголовніше - надійно зберегти документи у сучасному цифровому форматі на сайті нашого онлайн-архіву: https://babynyar.org/ua/archive» - каже Ганна Фурман, заступниця директора Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр».

Додамо, що 14 грудня 1941 року в Проскурові було утворено єврейське гетто.

27 січня 2021 року в Хмельницькому на вулиці Вайсера, 15 відкрили пам'ятний знак жертвам Голокосту. В роки окупації в цій частині міста було розташоване єврейське гетто – житлова зона, куди у роки Другої світової війни насильно переміщували євреїв з метою ізоляції їх від неєврейського населення. Туди звозили не лише місцевих мешканців, а й євреїв з навколишніх сіл та містечок. Люди проживали у тюремних умовах за колючим дротом, під прицілом автоматів.

Під гетто у Проскурові були виділені єврейські квартали від Південного Бугу по вулиці Кам'янецькій до вулиці Подільської, по ній до вулиці Проскурівського Підпілля і знов до Південного Бугу. Одночасно в цьому гетто перебувало три тисячі євреїв.

Читайте також
Держава Історик провів паралель між Голодомором і нинішньою агресивною війною Росії проти України
Вчора, 11:30
Держава Україна втомлена, але стоїть і вистоїть, - Патріарх УГКЦ у 1000-й день війни
27 січня, 10:03
Держава На Личаківському кладовищі вшанували пам'ять воїнів Української Галицької Армії
27 січня, 11:43
Держава У Києві сьогодні відбудуться заходи до роковин трагедії Бабиного Яру
27 січня, 10:05