Created with Sketch.

На круглому столі у Києві окреслили стратегію розвитку релігійної освіти

04.12.2014, 09:34

В рамках засідання підписана угода про співпрацю між педагогічним університетом та Київською православною богословською академією, що знаходиться на території Михайлівського монастиря.

У приміщенні актової зали Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова в середу, 3 грудня, відбувся круглий стіл з питань релігії та освіти. В рамках засідання також була підписана угода про співпрацю між педагогічним університетом та Київською православною богословською академією, що знаходиться на території Михайлівського монастиря.

«У світу немає іншого шляху, як поєднання людськості та духовності. Ще Альфред Уйатхед казав, що релігійна та світська науки йдуть до однієї мети різними шляхами. Але ми певні, що добро завжди перемагає зло, як казав Патріарх Філарет. Ми, як педагоги, маємо передати це кожному студенту, що стане легшим у співпраці з богословською академією», - розпочав зустріч ректор НПУ ім. Драгоманова Віктор Андрущенко.

Він також запросив присутнього Предстоятеля УПЦ Київського Патріархату Патріарха Філарета до «Драгоманівської родини» та подарував книжки про історію освітнього закладу. Після цього відбулось підписання угоди про співпрацю між ректором Андрущенком та ректором Київської православної богословської академії митрополитом Епіфанієм.

Ректор академії зазначив, що співпраця між закладами вже триває не перший рік і чимало семінаристів вже отримали другу вищу освіту у стінах університету: «Наша співпраця почалась вже давно, а зараз тільки закріпилась підписами на папері. Проте, новий закон про релігійні освітні заклади дає нам багато можливостей. Якраз зараз ми проходимо процедуру ліцензування, що сталась і завдяки старанням НПУ ім. Драгоманова. Це неодноразові конференції з цієї проблематики, за що ми дуже вдячні. Після надання нам офіційної акредитації наші випускники та викладачі зможуть піти також і у звичайні школи та університети».

Про особливу роль виховання нагадав і Патріарх Філарет, підкресливши, що тут необхідна підтримка та тісна співпраця з духовенством: «Якщо повернутись подумки до радянських часів, то  нам би сказали, що наука – це правда, а релігія – ні. Проте, спільне між світською наукою та релігією полягає в тому, що і священики, і педагоги будуть виховувати людей. І людей варто ростити в дусі правди та чесності, щоб вони несли правду іншим. Наші заклади хоч і різні, але істина одна. Незмінна саме та істина, яка відкрита Богом. Неправда несе смерть, ми ж мусимо виховуватись в дусі правди».

Викладач університету, доцент кафедри культурології Віталій Хромець розпочав обговорення проблеми, зазначивши, що теологія в університеті не може викладатись без участі церкви. І стан богословської освіти у світських закладах є неоднозначним. Проте, є один гарний приклад співпраці – Український католицький університет у Львові, з яким є чимало спільних проектів.

«6-го вересня набув чинності новий закон щодо релігійної освіти. І Київська православна богословська академія стала флагманом у процесі проходження ліцензування. Наразі в Україні створюється унікальна система взаємодії духовної та світської наук. Раніше вони регулювались різними законами і було вкрай важко хоч якось налагодити взаємодію. Ситуація змінилась і ми чекаємо на подальші зміни», - додав він.

Ключове питання прозвучало від доктора філософських наук Юрія Чорноморця стосовно впровадження української православної богословської традиції. Патріарх Філарет відповів, що «все найкраще  у нас просто відібрали, найкращі праці та люди потрапляли до Москви». На сьогодні, за його словами, з отриманням незалежності були створені унікальні умови для створення власної богословської традиції. Однак для її розвитку потрібно мати українські переклади творів отців Церкви, чим зараз і займаються в Київському Патріархаті. Предстоятель пообіцяв, що робота буде завершена зовсім скоро, в наступному році в українському варіанті будуть доступні близько 200 томів.

Після підписання меморандуму про співпрацю між університетом та академією очікується низка спільних проектів. Митрополит Епіфаній ще раз підкреслив, що «підписання – це лише підписи на папері, але ми не збираємось на цьому спинятись».

Читайте також
Світові Підбиваючи підсумки року, Кирил згадав свій внесок у війну в Україні
Сьогодні, 13:09
Суспільство Патріарх УГКЦ розповів, як молиться під час ракетних обстрілів
Сьогодні, 12:29
Суспільство Олександру Усику заборонили на ринзі цілувати хрест
Сьогодні, 12:18
Суспільство РПЦ виступила проти багатоженства на Росії
Сьогодні, 11:46