Created with Sketch.

На Львівщині хочуть відновити розстріляний на Яворівському полігоні храм

14.07.2011, 14:29

Львівська облрада звернулася до Міністерства оборони України з проханням про надання дозволу на проведення комплексу робіт, пов’язаних із збереженням уцілілої частини церкви Святого Архистратига Михаїла на місці колишнього села Велика Вишенька на території Яворівського військового полігону.

Львівська облрада звернулася до Міністерства оборони України з проханням про надання дозволу на проведення комплексу робіт, пов’язаних із збереженням уцілілої частини церкви Святого Архистратига Михаїла на місці колишнього села Велика Вишенька на території Яворівського військового полігону, повідомляє ZIK.

«За» це звернення проголосували 79 депутатів на сесії 14 липня.

У зверненні, зокрема, сказано:

«У Яворівському районі Львівської області є найбільший у всій Європі військовий полігон площею 36 153 гектари, тепер – Міжнародний центр миротворчості та безпеки (військова частина А 4150).

Військовий об’єкт створювався в 40-х роках минулого століття на теренах сучасних Яворівського та Жовківського районів. Місцевого населення тоді ніхто не пошкодував: 170 населених пунктів (сіл та хуторів) було знищено і навічно стерто з радянських карт. 40 тисяч житлових і господарських будинків конфісковано. 125 тисяч жителів примусово переселено в інші регіони України або Сибір. Із часом люди пішки почали повертатися до рідних, цілком зруйнованих осель, копати землянки, відбудовуватися. Але в 1950-му прийшла друга хвиля депортації.

Принагідно слід зазначити, що потерпілі переселенці неодноразово зверталися до Президента України ще в перші роки незалежності з проханням надати виселеним статус депортованих та виплатити компенсацію за втрачене майно. Президенти змінюються, а заяви селян так і залишаються без відповіді.

За час дії полігону розстріляно 16 церков, два костели, 18 цвинтарів. Дотепер уціліла, якщо так можна сказати, лише одна – напівзруйнована багаторазовими артобстрілами церква святого Архистратига Михаїла на місці колишнього села Велика Вишенька. На стінах цієї пам’ятки сакральної архітектури першої третини ХХ століття – сліди від куль. По них можна вивчати історію вітчизняної зброї, адже впродовж десятиліть церква була мішенню для стрільби з танків. Тепер біля руїни церкви відбуваються молитовні акції з нагоди кожної річниці вандалізму, геноциду, репресій i примусового відселення українців.

До Львівської обласної ради надходять численні звернення громадян, органів місцевого самоврядування, громадських і релігійних організацій області щодо збереження вцілілої частини зруйнованого храму як унікального пам’ятника примусово виселеним краянам. Окрім того, створено ініціативну групу, яка домагається дозволу на реставрацію храму, будівництво каплиці та облаштування плебанії, а також спорудження пам’ятного монумента жертвам сталінських репресій. Сьогодні за кошти і силами мецената ЗАТ «ІРОКС» виготовлено скульптуру Божої Матері Оранти (автор скульптури – Савко Ю. Ф.).

З метою належного вшанування пам’яті депортованих місцевих жителів депутатський корпус найвищого представницького органу Львівської області клопоче перед Міністерством оборони України про надання дозволу на проведення комплексу робіт із збереження вцілілої частини та відбудови церкви святого Архистратига Михаїла в колишньому селі Велика Вишенька.

Просимо розглянути звернення та проінформувати Львівську обласну раду по суті розгляду в установлений чинним законодавством термін».

Читайте також
Держава Вихід УПЦ МП з-під контролю Москви має відбуватися в межах закону, - Ковальська
Сьогодні, 17:21
Суспільство У Тернополі розшукали чоловіка, якого підозрюють у пошкодженні 17 церков
Сьогодні, 17:05
Суспільство Релігійна складова впливає на політичні рішення західних партнерів, - ОП
Сьогодні, 16:47
Міжконфесійне На Рівненщині дві громади перейшли до ПЦУ
Сьогодні, 15:46