У 2024 році на відновлення пам'яток архітектури Львівщини виділили 13,5 млн грн з обласного бюджету. За ці кошти реставрують три старовинні церкви. Загалом на Львівщині є десятки занедбаних пам'яток, стан яких зазвичай залежить від того, чи мають споруди власника або користувача.
Про це у коментарі «Твоє місто» повідомив голова комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко.
Цього року відреставрують дерев’яну церкву Богоявлення Господнього в селі Кугаїв та дерев’яну церкву Успіння Пресвятої Богородиці в селі Кліцько. Також продовжать відновлювати стінопис у дерев’яній церкві святого Михаїла в селі Ісаї, яку відреставрували зовні торік. Ці церкви є пам’ятками національного значення XVII століття.
«Наразі розпочали реставрацію церкви Богоявлення Господнього селі Кугаїв. В церкві Успіння Пресвятої Богородиці в селі Кліцько вже підготували всі необхідні документи для початку робіт. Також продовжили роботи з реставрації церкви святого Михаїла у селі Ісаї. Раніше там провели реставрацію ззовні – замінили ґонти, дах і аварійні дерев’яні конструкції. Зараз тривають роботи з архітектурою церкви, а також відновлення унікальних розписів, які виявили минулого року. Церква багато років була в аварійному стані, тому стінописи погано збереглись», – повідомив Іван Щурко.
Минулого року бюджет для реставрацій на Львівщині був вищим – 16,2 млн грн. Тоді відновили такі пам’ятки:
- дерев’яну церкву Св. Михаїла у селі Ісаї,
- дерев’яну церкву Собор Пресвятої Богородиці у селі Заболотці,
- церкву Св. Юра у Дрогобичі,
- дзвіницю дерев’яної церкви Воздвиження Чесного Хреста у Дрогобичі,
- пам’ятник Маркіяну Шашкевичу у селі Підлисся,
- будівлю Празького банку у Бродах,
- встановили пожежну сигналізацію у дерев’яній церкві Собору Пресвятої Богородиці у селі Пикуловичі.
За словами Івана Щурка, відреставрувати дерев’яну церкву Собор Пресвятої Богородиці у Заболотцях вдалось завдяки співфінансуванню обласного та місцевого бюджетів.
«Взимку освятили відреставровану церкву в Заболотцях. Це дуже позитивний приклад реставрації. Об’єкт фінансувався з обласного бюджету, а також мав дуже великий внесок Заболотцівської ОТГ, яка впродовж кількох років виділяла кошти на реставрацію. Таким чином громада показувала, що церква важлива для них. Це дуже добрий приклад співпраці на місцевому та обласному рівнях. Успішними виходять ті проєкти, де громади також виявляють зусилля та шукають ресурси. Дуже важливо, щоб громади і місцеві мешканці показували конкретними кроками, що пам’ятка важлива для них», – наголошує він.
На думку голови комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму ЛОР, на Львівщині є десятки пам’яток, які перебувають у незадовільному стані. Серед них – Старосільський та Поморянський замки, палац Урбанських-Потоцьких у Тартакові, костел у Білому Камені, синагоги в Бродах та Жовкві.
Щодо відновлення Бродівської синагоги, яку вже оцифрували, Іван Щурко зазначає, що цього року в обласному бюджеті не передбачені кошти на її реставрацію. Наразі можливі лише протиаварійні роботи для запобігання подальшому руйнуванню будівлі, оскільки для повної реставрації синагоги необхідне велике фінансування.
Довідка
Дерев’яна церква Богоявлення Господнього в селі Кугаїв – згідно з датою, зазначеною на одвірку, церкву збудовано 1693 року. Реставровано коштом громади у 1874 році за отця Олександра Гориновича і провізорів Михайла та Василя Батогів (свідчить напис в інтер'єрі). Церква є тризрубною. Центральний об'єм увінчаний тризаломним, а два бічні – двозаломним наметовим ґонтовим дахом. До вівтарної частини з півночі прибудовано ризницю. Зберігся іконостас 1702-1806 років роботи народних майстрів
Дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці в селі Кліцько – греко-католицький храм та пам'ятка архітектури у селі Кліцько Комарнівської громади Львівської області. Збудована у 1603 році на місці попереднього дерев'яного храму, про який відомо, що існував вже у 1515 році. Церква має наметові верхи, центральний зруб має два заломи, бокові – по одному. Нинішній храм зведено на дубових підвалинах з липових брусів. У 1687 році у церкві проводився ремонт, про що свідчить надпис на одвірку західних дверей. На східній стіні вівтарного зрубу зберігся напис, що свідчить про те, що у 1707 році церкву піднято на мурований фундамент.