Created with Sketch.

На Львівщині реставрують унікальний іконостас

21.07.2020, 16:07

Рентгенографічне дослідження унікального іконостасу із дерев’яної жовківської церкви Святої Трійці виявило, що під хрестоматійними образами відомого митця початку XVІІІ cт Василя Петрановича є ще давніше зображення Богородиці з дитям та Христа-Учителя.

Реставратори обіцяють зберегти два варіанти зображень, передає "Еспресо.Захід".

Жовківська церква Святої Трійці від 2013 року входить до переліку світової спадщини ЮНЕСКО. Одна з її найбільших цінностей – унікальний позолочений монументальний бароковий іконостас, оздоблений сакральними образами пензля відомого митця того часу Василя Петрановича. Уже рік іконостас перебуває на реставрації у Львівській філії Науково-дослідного реставраційного центру України.

Під час рентгенографічних досліджень унікального іконостасу фахівці виявили під образами Петрановича добре збережене зображення Богородиці з дитям та Христа-Учителя. Не виключено, пензля Івана Рутковича – маляра, з чиїм ім’ям пов’язана одна із кращих сторінок західноукраїнського малярства на зламі XVІІ-XVІІІ ст.

"У ті часи існувала практика збирати іконостаси з різних частин, - розповів "Еспресо-Захід" керівник Львівській філії Науково-дослідного реставраційного центру України Тарас Откович. – Іконостас із церкви Святої Трійці - не виняток. Але ми не чекали, що під уже хрестоматійними зображеннями знайдемо інші в настільки доброму стані. Постає питання – якою була ціль того перемалювання, що за тим стояло? Зараз ми схиляємося до думки, що розшаруємо зображення і перенесемо їх на нову основу. Це дуже і дуже складний та відповідальний реставраційний процес. Але думаю - нам все вдасться".

Варте уваги, що за понад 35 років свого існування Львівська філія Науково-дослідного реставраційного центру України врятувала кілька тисяч пам’яток, серед яких є і одна з найдавніших ікон, що є в Україні, - "Дорогобузька Богородиця" ( XІІІ ст.) з Рівненського краєзнавчого музею, іконостас авторства Йова Кондзелевича (кін. XVІІ ст) церкви Воздвиження Чесного Хреста із монастиря Скит Манявський, стінопис церкви святого Миколая в місті Золочів (автор Модест Сосенко) тощо.

Як варте уваги і те, що усі роботи з відновлення іконостаса планували завершити до червня -- до храмового свята церкви Святої Трійці. Тим більше, що церква цього року відзначає ще й своє 300-ліття, однак карантин такої можливості не дав.

Відтак, за словами Тараса Отковича, врятований іконостас повернеться до храму наприкінці року. Але перед тим його частини разом з детальною демонстрацією всіх реставраційних процесів та досліджень мають скласти зміст поважної реставраційної виставки у Львові.

Читайте також
Культура У ЗСУ створили підрозділ із захисту культурної спадщини
Вчора, 09:30
Культура Костел Святого Миколая після обстрілу відновлюватимуть за автентичними кресленнями
Вчора, 09:00
Культура У Дрогобичі завершили реставрацію дзвіниці церкви Воздвиження Чесного Хреста
21 липня, 10:00
Культура Кияни виступили за відбудову старовинного собору на Подолі
21 липня, 11:20