На Львівщині відновлюють храм, який ЮНЕСКО визнала перлиною світової спадщини

25 січня, 17:00
Культура
На Львівщині відновлюють храм, який ЮНЕСКО визнала перлиною світової спадщини - фото 1
Йдеться про церкву Пресвятої Трійці у Жовкві.

Церкву Пресвятої Трійці 1720 року забудови відновлює Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького. Про це журналістці «ВЗ» розповів генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк.

"ЮНЕСКО прийняла окреме рішення про те, що визнає історичним спадком дерев’яні церкви на те­риторії Польщі й України, — каже пан Тарас. — У прин­ципі, це все українські дерев’яні церкви, бо ці церк­ви збудовані у Карпатському регіоні - Бойківщини й Лемківщини, що на території Польщі, а також част­ково на Закарпатті та Гуцульщині. Церква у Жовкві увійшла до того списку. Її реставрацію було розпо­чато кілька років тому, але, на жаль, не було коштів, можливостей. А торік, на диво, точніше, наприкінці року, вдалося отримати кошти і дуже швидко осво­їти частину з них".

Щодо вартості відновлення хораму, то Тарас Возняк відповів:

"Усе виставлено на «Прозорро», оскільки офіцій­но відбувся тендер, було обрано реставраційну фір­му, яка може це здійснювати. Ми освоїли приблизно 8 мільйонів гривень. Часу було замало, все освоїти не вдалося, проєкт ще не закритий, реставраційні роботи тривають. Окрім реставрації самої церкви, реставровано іконостас. Усі роботи ведуться згідно з проєктом — так, як будувалися храми у давнину. Церква убезпечена від вологих впливів — та дранка, якою її оббивають, вариться у спеціальних чанах в оливі - щоб не гнила і якомога довше прослужила. Такі дерев’яні церкви кожні 100 років треба переро­бляти — перебивати дранку."

Основні роботи планують завершити за кілька місяців.

Потім проводитимуть робити все­редині храму. Наразі не визначено, коли саме по­чнуться у Церкві Пресвятої Трійці Богослужіння — усе залежить від багатьох обставин.

До реставрації храм був недіючим, бо перебував в аварійному стані. Поруч парафіяни побудували тимчасову церковцю, і Богослужіння проводять у ній.