Created with Sketch.

На місці будівництва Пересопницького чоловічого монастиря проведено археологічні роботи

17.08.2015, 13:28

Протягом липня 2015 року на місці будівництва Пересопницького чоловічого монастиря, експедицією державного підприємства «Рівненська старовина» Інституту археології НАН України, було проведено археологічні роботи.

Протягом липня 2015 року на місці будівництва Пересопницького чоловічого монастиря, експедицією державного підприємства «Рівненська старовина» Інституту археології НАН України, було проведено археологічні роботи.

У складі експедиції під керівництвом Прищепа Б.А працювали студенти історико-соціологічного факультету Рівненського державного гуманітарного університету, що проходили археологічну практику та співробітники культурно-археологічного центру «Пересопниця».

Роботи проводились на східній окраїні с. Пересопниця в урочищі Пастівник на території, яка відведена Пересопницькому монастирю (розкопи № 7, 10), а також у центральній частині урочища (розкопи № 9, 11), у південно-західній частині урочища (розкопи № 6, 8). Всього досліджено 306 кв. м площі археологічної пам’ятки.
Найбільш ранні археологічні матеріали, виявлені в ході розкопок, відносяться до бронзового віку (3–2 тис. до н. е.). Це уламки ліпних посудин і вироби з кременю.

Велике слов’янське поселення в урочищі Пастівник існувало в Х ст. В розкопі 8 досліджено напівземлянкове житло і господарську будівлю цього часу. Житло мало чотирикутний котлован розмірами близько 4?4 м, заглиблений в ґрунт на 0,7–0,9 м. У північно-західному куті знаходилась піч, нижня частина якої була споруджена із глини, а склепіння було складене із каміння. На захід від житла знаходилась господарська будівля із великою нішоподібною піччю. Черінь печі був замощений камінцями та уламками гончарних горщиків. Будівлі з такими печами використовувались слов?янами для випічки хліба. Ще одну господарську будівлю Х ст. із двома нішоподібними печами було відкрито в розкопі № 9.

Цікаві знахідки отримані під час досліджень котловану будівлі ХІІ – першої половини ХІІІ ст. в розкопі № 6. У заповненні котловану зібрано велику кількість уламків гончарного посуду та різноманітні знаряддя праці (ножі, шило), побутові вироби (кістяний гребінець, деталі залізних замків). Унікальною знахідкою є свинцева висла печатка із зображеннями та написами на обох сторонах. В культурному шарі на різних ділянках трапилося багато знахідок, які свідчать про розвиток ювелірного ремесла в ХІІ – першій половині ХІІІ ст. Це відходи виробництва та готові вироби: поясні пряжки, ґудзики, натільні хрестики.

В центральній частині урочища Пастівник біля кам?яного хреста досліджено ділянку із захороненнями ранніх християн ХІІ – першої половини ХІІІ ст. На захід від могильника виявлено рів, який оточував кладовище у період Київської Русі.

Після опрацювання колекцій вони будуть передані до культурно-археологічного центру «Пересопниця».

Слід відзначити, що Пересопницький Різдво-Богородичний чоловічий монастир відкрито (відновлено) рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату від 14 травня 2014 року (Журнал № 16). Священний Синод благословив відкриття (відновлення) Пересопницького Різдва Пресвятої Богородиці чоловічого монастиря за адресою вул. Старослов’янська, 10 в с. Пересопниця Верхівської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Таким чином на Рівненщині почала відроджуватись обитель, де у 1557-1561 роках було написане Пересопницьке Євангеліє. Про це інформує прес-служба УПЦ КП.

Читайте також
Україна і світ Відомий сунітський учений записав звернення до мусульман України
Сьогодні, 18:03
Світові На благодійний аукціон виставили дві пляшки рідкісного бурбона з підписом Папи Франциска
Сьогодні, 17:16
Суспільство «Я мрію про повернення в Донецьк», - єпископ УГКЦ
Сьогодні, 16:46
Культура До музею у Рівному повернулися шість унікальних ікон
Сьогодні, 16:08