У Полтаві 12 червня відбулася традиційна щорічна зустріч обласного керівництва з очільниками найчисельніших релігійних конфесій, що діють в області . Цього разу розмову з духовенством вели Голова Полтавської ОДА Олександр Удовіченко та голова Полтавської ОР Іван Момот.
Відкриваючи зустріч, Олександр Удовіченко зауважив, що влада намагається знаходити спільну мову із представниками усіх релігійних організацій, а подібні заходи дозволяють тримати руку на пульсі релігійного життя Полтавщини.
«Життя є надзвичайно розмаїтим, адже у нас 41 релігійна конфесія, область входить до переліку регіонів із сталими показниками відтворення мережі релігійних організацій», – поінформував начальник головного управління інформаційної та внутрішньої політики ОДА Микола Перепелиця.
Втім, говорить Микола Перепелиця, хоча стосунки між Церквами та державними інституціями, зазвичай, толерантні і цікавість до питань духовних росте, це не значить що не маємо проблем. Переважно, вони стосуються отримання земельних ділянок релігійними громадами.
Саме на цій проблемі зосередив увагу у своєму виступі Керівник громад греко-католицької церкви отець Юрій Кролевський. Вже 10 років поспіль триває епопея щодо отримання полтавськими греко-католиками земельної ділянки під будівництво власного храму. «Всі великі конфесії мають храми або ділянки, лише ми одні не маємо. Прикро те, що нас годують обіцянками і не дотримуються слова», – нарікає отець Юрій. «Колишня помаранчева влада нам обіцяла надати ділянку згідно з чинним законодавством і запевняла, що проблем не буде жодних. Але як тільки справа доходила до затвердження на сесії, питання знімали з порядку денного, відправляли на доопрацювання, тощо – але жодного разу не допустили до голосування депутатами».
В Кобеляках, за його словами, стався особливо обурливий випадок: «Там давали землю абсолютно усім конфесіям. КП давали, свідкам Єгови, УПЦ (Московського Патріархату), усім іншим давали, і прокурор місцевий не протестував. Але як тільки місцева влада вирішила надати землю греко-католикам – прокурор одразу протестує. І зараз ця справа вирішується у судах. Судиться міська влада і прокурор: чи надавати землю греко-католикам. Я прошу це прийняти до відома. Для нас це надзвичайно велика прикрість, адже всі ми – громадяни України, у всіх нас – однакові права. Наші прихожани – молоді люди, гідні члени полтавської громади, і не можна ігнорувати їхні релігійні переконання», – наголосив отець Юрій Кролевський.
Наразі полтавські греко-католики вирішили збирати кошти, аби самотужки купити ділянку.
У свою чергу, керуючий Харківсько-Полтавською єпархією УАПЦ єпископ Афанасій (Шкурупій), який теж зіткнувся з подібною проблемою, зауважив, що його прихожани – люди, переважно, невеликого достатку – селяни і пенсіонери, придбати землю самотужки, власним коштом не можуть, а потреба у будівництві храму у Полтаві стає все гострішою.
«Я собі ставлю питання: чому я маю збирати у людей останні копійки, щоб збудувати церкву, в той час, як земельні ділянки іншим конфесіям виділяються. Адже мої прихожани – теж люди, на яких треба звертати увагу. Вони – громадяни нашої держави, вони полтавці, вони народилися і живуть на цій землі . Що ж до стосунків із владою – то тут у нас немає жодних проблем, а на місцевих рівнях – ставлення завжди доброзичливе, маємо багато прихильників, які нам допомагають урізних питаннях», – сказав владика Афанасій.
Щодо позитиву учасники зустрічі відзначили той факт, що Церкви сьогодні ведуть активну благодійну та просвітницьку роботу, а також проводять велику кількість заходів, спрямованих на утвердження моральності та здорового способу життя. Звучали думки і інших очільників щодо ситуації у релігійній царині:
Владика Федір (Бубнюк), архиєпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП, повідомив, що в області спостерігається стабільність завдяки позиції обласної влади. «В принципі, на місцях іноді відчуваються якісь особисті уподобання місцевих чиновників, які надають перевагу тій чи іншій конфесії, але загалом позиція обласної влади – рівне ставлення до всіх конфесії. Якщо є якісь питання, вони вирішуються у правовій, юридичній площині, слава Богу. Хочу сказати, що у всіх нас, священнослужителів, можуть розділяти основи віровчення та політичні моменти, втім, усіх об’єднує прагнення захистити моральні засади у суспільстві. Тут ми повинні діяти єдиним фронтом».
Голова мусульманської релігійної общини м. Полтави Ібрагім Єлфімов зауважив, що жодного ворожого ставлення ні з боку місцевого населення, ні з боку влади полтавські мусульмани не відчували. Проблем із отриманням земельної ділянки теж не було. Голову общини турбує наразі більш масштабне питання – виникнення на території України сект псевдо мусульманського спрямування. «Насправді, вони не мають нічого спільного з нашим віровченням, але їхня діяльність часто носить агресивний, екстремістський характер».
Йосиф Сегаль, рабин Полтави, сказав, що у його громади немає проблем: «Не можу сказати нічого поганого – у нас все добре, ми завжди відчували всіляку підтримку. І населення, і влади».
Підбиваючи підсумки, голова ОДА пообіцяв проводити подібні зустрічі частіше. Чергова відбудеться у липні. На ній за круглим столом вирішуватимуть, зокрема, і земельні питання, порушені духовними очільниками.