В Івано-Франківську 27 лютого презентували новий заклад для підтримки жителів міста в часі війни – Центр життєстійкості — проєкт Міністерства соціальної політики України в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Мета діяльності Центру життєстійкості – це підтримки та зміцнення ментального здоров'я населення. В Івано-Франківську ініціатива реалізовується БФ «Карітас» у співпраці з Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради за сприяння міського голови Руслана Марцінківа.
Як розповіла соціальний менеджер Центру життєстійкості Яна Орищина, мета роботи його фахівців, перш за все, створити таку своєрідну дорожну карту для тих, хто потребує фахової підтримки. Тобто тих, хто звернувся до Центру, перенаправляють в ту чи іншу організацію чи структуру, де вони отримають допомогу від спеціаліста.
Також в Центрі проводять тренінги для військових та їх родин і фахівців з покращення ментального здоров’я. Важливо, що звернутися сюди можуть не лише вони, але і тимчасово переміщені особи і місцеві жителі. Особливо ті, які з тих чи інших причин, переживають певні життєві труднощі та психологічні травми.
«Для нас це є таким новим викликом. Але Церква і «Карітас» хочуть відповідати на виклики часу, — ділиться директор БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» отець Володимир Чорній. — Війна уже забрала дуже багато життєвих сил та життів. Бачимо і усвідомлюємо наскільки виснажується кожна на своєму місці людина – чи то військовий, його родина, чи держслужбовець, чи педагог, чи медик, чи будь-хто. Отже, кожен з нас потребує підтримки. Такий напрямок праці спрямований на об’єднання зусиль різних структур для допомоги у життєстійкості, щоб жоден з нас не розчаровувався і не впадав у відчай. Це основне завдання. На жаль, важко іноді достукатися до деяких людей, бо вони вважають, що самостійно зможуть вийти з кризових станів, але це не є правдою. Маємо хороших спеціалістів, але цим чомусь нехтують. То ж маємо знаходити можливості пояснити що саме є загальною потребою цих людей, їх родин і нашого майбутнього».
Як стверджує отець Володимир, найкраще розуміють один одного ті, хто об’єднаний спільними проблемами, викликаними війною. Тому потрібно згуртовувати їх і доносити способи підтримки з боку фахівців. І є багато відповідних організацій, окрім «Карітасу», яким необхідно об’єднатися з такою метою. Для, перш за все, духовного зцілення тих, хто цього особливо потребує.
На об’єднанні родин потребуючих підтримки, особливо загиблих воїнів, наголошує голова ГО "Івано-Франківської міської спілки членів сімей і родин загиблих, померлих та безвісти зниклих в зоні АТО" Олена Турусова. «Нема жодної різниці в якому році та чи інша родина втратила рідну людину, бо біль спільний для всіх. Такі рани ніколи не загоюються. Маємо спільно долати цей біль, щоб сльози нас не добивали. Завдяки тому, що з нами працювали фахівці, ми мали добрий результат коли людей, які були у крайньому відчаї виводили з такого стану. Цьому особливо сприяють групи об’єднання, де підтримують один одного», — наголошує жінка.
Голова «Обласної спілки сімей загиблих, померлих та безвісті зниклих в зоні АТО», батько загиблого героя-захисника України Степан Чомко додав, що надзвичайно важливу роль у подоланні травм від втрати рідних відіграє Церква, зокрема, «Карітас». Бо духовні віднови і зустрічі допомогли навіть просто почути інших, один одного. Це особливе об’єднання в якому першою ланкою стали якраз церковні структури.
Пані Надія з Краматорська ділиться тим, що для усіх, кому це необхідно – переселенців, родин вояків, інвалідів, має бути особлива підтримка. Жінка після переїзду до Івано-Франківська захворіла – травмувалася і зараз в інвалідному візку. Звичайно, потребує чималої допомоги від фахівців.
Щодо нового Центру життєстійкості, то в ньому почали роботу восьмеро фахівців та діє "гаряча" лінія. Послуги тут безкоштовні для усіх громадян.