На Прикарпатті волонтери реставруватимуть греко-католицьку церкву ХІХ ст.

12.08.2020, 17:30
Культура
Церкву Воскресіння Христового збудували у 1848-му році - фото 1
Церкву Воскресіння Христового збудували у 1848-му році
Джерело фото: Артур Прокіпчук
У селі Добровляни Тисменицького району планують реставрувати греко-католицьку церкву Воскресіння Христового ХІХ століття. Нею зацікавилась команда архітекторів-волонтерів, розповів тимчасово виконуючий обов'язки головного архітектора Івано-Франківська Артур Прокіпчук.

Артур Прокіпчук дізнався про церкву від сільського голови Добровлян. Оскільки село погодилось увійти до складу Франківської ОТГ, то для реставрації храму буде легше зробити необхідну документацію, каже він. Церква Воскресіння Христового є пам'яткою архітектури місцевого значення. Її збудували у 1848-му, у рік скасування кріпацтва на Галичині.

"Немає штукатурки, залишились голі мури - камяні блоки перекладені та, на жаль, повністю потріскані. Тут треба буде з спеціалістами розмовляти: чи треба буде їх перекладати, чи буде ще моливість посилити, щоб зберегти самі ці мури. Хоча на перший погляд (я не спеціаліст-конструктор), але воно так плачевно виглядає", - розповідає журналістам Суспільного Артур Прокіпчук.

У 2007-му храм постраждав від пожежі - фото 56831
У 2007-му храм постраждав від пожежі
Джерело фото: Артур Прокіпчук

Ініціатива з відновлення сакральної споруди - волонтерська. Разом із Артуром Прокіпчуком нею зацікавились архітектори Андрій Савчук і Назар Іллюк. Вони зробили попередні обміри об'єкту.

"Наскільки я знаю, реставрувати її ніхто не брався. Якщо не помиляюсь, у 2007-му церкву зруйнувала пожежа і з того часу вона у такому стані. Пройшло вже 13 років і це, напевне, перша спроба реставрувати церкву і побажання виготовити документацію", - розповідає архітектор Артур Прокіпчук.

Ініціатива з відновлення сакральної споруди - волонтерська. Наразі архітектори обміряли пам'ятку - фото 56834
Ініціатива з відновлення сакральної споруди - волонтерська. Наразі архітектори обміряли пам'ятку
Джерело фото: Артур Прокіпчук

За його словами, говорити про кошторис проєкту - ще рано. Спершу слід перевірити стан фундаментів і визначитись, як їх укріпити. Далі - зайнятися стінами та перекриттям.

Від храму збереглось чотири стіни - фото 56833
Від храму збереглось чотири стіни
Джерело фото: Артур Прокіпчук

"Первинно була думка осучаснити церкву - зробити скляний верх (відновити у тих самих формах, але просто скло), щоб вона набула якоїсь цікавинки. Але наразі це тільки ідеї і слова...", - говорить Артур Прокіпчук.

На Прикарпатті волонтери реставруватимуть греко-католицьку церкву ХІХ ст. - фото 56832

Нагадаємо, з металопластиковими вікнами і хрестами з нержавійки може зустріти свій двохсотлітній ювілей церква у селі Кричка, що на Прикарпатті. У червні цього року парафіяни вирішили відремонтувати храм своїми силами на свій смак, проте не врахували те, що це пам’ятка архітектури місцевого значення. На ремонт 200-літнього храму у селі Кричка не виробили відповідну документацію.