На сесії саміту «Великої сімки» Папа поділився своїми думками щодо застосування ШІ

14 червня, 17:40
Світові
На сесії саміту «Великої сімки» Папа поділився своїми думками щодо застосування ШІ - фото 1
Папа Франциск 14 червня виступив на відкритій сесії саміту «Великої сімки», що відбувається в Італії.

Про це повідомляють Новини Ватикану.

Понтифік поділився думками про можливості та виклики, пов’язані з новітніми технологіями. Він, зокрема, наголосив на тому, що людство не матиме майбутнього, якщо за нас рішення прийматимуть машини.

«Жодна машина ніколи не повинна обирати, коли йдеться про те, щоб відібрати життя людини», – наголосив Папа Франциск.

Папа Римський взяв участь у зустрічі «Великої сімки» на запрошення Італії, яка цього року головує в групі. Перед тим, як приєднатися до учасників відкритої сесії, Святіший Отець провів серію двосторонніх зустрічей, між якими була розмова з Президентом України Володимиром Зеленським.

Запрошений виголосити доповідь на тему штучного інтелекту, Папа Франциск наголосив, що йдеться про засіб, який, як і будь-які інструменти, створені людиною, може принести велику користь, так і завдавати шкоди.

«Наука і технології є надзвичайними продуктами творчого потенціалу нас, людей», - наголосив Святіший Отець. - Саме завдяки використанню цього творчого потенціалу, який нам дав Бог, з'явився на світ штучний інтелект».

ШІ, зазначив він, це «надзвичайно потужний інструмент», який використовується у багатьох сферах людської діяльності: медицині, праці, культурі, комунікаціях, освіті, політиці.
Розрізняти між «обирати» та «приймати рішення»

«Сьогодні є цілком правомірним припустити, що його використання дедалі більше впливатиме на наш спосіб життя, наші суспільні відносини, а в майбутньому навіть на те, як ми усвідомлюємо нашу ідентичність як людські істоти», – сказав Папа.

Таким чином, з одного боку, можливості, які пропонує штучний інтелект, викликають захоплення, а з іншого – страх через наслідки, які він передвіщає. Перш за все, на думку Святішого Отця, необхідно розрізняти машину, яка «може в певних формах і за допомогою цих нових засобів здійснювати алгоритмічний вибір», тобто, «технічний вибір між кількома можливостями», і людину, яка «не тільки вибирає, але в своєму серці здатна вирішувати».

«З цієї причини, – наголосив він, – перед обличчям надзвичайним здібностей машин, які, здається, здатні самостійно вибирати, ми повинні чітко усвідомлювати, що за людиною завжди повинно залишатися право прийняття рішення».


Святіший Отець у своєму виступі звернув увагу і на війни, що тривають у світі: «В умовах такої трагедії, як збройні конфлікти, необхідно терміново переосмислити розробку і використання пристроїв, як от так звана "летальна автономна зброя", щоб заборонити її застосування, вже починаючи з дієвих і конкретних зусиль щодо впровадження дедалі більшого і значущого контролю з боку людини», – сказав він, наголошуючи на тому, що ніколи не повинно статися, щоб машина вбивала людину, яка її створила".

«Штучний інтелект може сприяти демократизації доступу до знань, експоненціальному поступу наукових досліджень, можливості делегування виснажливої роботи машинам; але, в той же час, він може принести з собою більшу несправедливість між розвиненими і країнами, що розвиваються, між панівними і пригнобленими соціальними класами, ставлячи під загрозу можливість "культури зустрічі" на користь "культури відкидання"», – сказав він.

В цьому сенсі Папа прихильно відгукнувся про підписання в Римі в 2020 році, позначеному пандемією, «Rome Call for AI Ethics» (Римського заклику до етики ШІ) і підтримку тієї форми етичної поміркованості алгоритмів, яка виражена неологізмом «алгоретика».