Українська Греко-Католицька Церква здійснює певні успіхи на місцевих рівнях щодо катехитичного служіння. Проте, незважаючи на певні досягнення, тепер існує чимало викликів, які потрібно долати, а також моментів, над якими потрібно попрацювати.
Українська Греко-Католицька Церква здійснює певні успіхи на місцевих рівнях щодо катехитичного служіння. Проте, незважаючи на певні досягнення, тепер існує чимало викликів, які потрібно долати, а також моментів, над якими потрібно попрацювати. Тож, якщо кожен приділить катехизації більше уваги й співпрацюватиме одне з одним, то на ниві релігійного навчання та виховання у вірі ситуація значно покращиться.
На цьому наголосила с. д-р Луїза Цюпа, СНДМ, у своїй доповіді «Катехизація в УГКЦ: стан, виклики та шляхи їх подолання» у вівторок, 4 вересня, у рамках другої сесії Синоду Єпископів УГКЦ, який триває цими днями у Львові-Брюховичах. Цей день Синоду присвячений розгляду головної теми: «Боже Слово і катехизація».
За її словами, зараз можна сміливо стверджувати, що справді є дуже багато добрих ініціатив, жертовності, напрацювань на місцевих рівнях. Проте, попри успіхи і здобутки, ми маємо на цій ниві і свої труднощі та проблеми.
Тож доповідачка спробувала в загальному окреслити найпоширеніші спільні виклики. На думку сестри Луїзи, зараз доволі не просто співпрацювати з єпархіями, в яких не призначають відповідального за катехитичне служіння. Адже підготовка кадрів для катехитичного служіння є не менш важливим фактором для покращення праці в єпархіях.
«На жаль, у нашій Церкві ще мало священиків, які горять справою передавання віри, християнського навчання і виховання, забезпечуючи систематичне відповідне програмне забезпечення такого процесу. Мусимо визнати, що нерідко мотивація і запал священиків до катехитичних справ є дуже слабкими, вони не відчувають себе першими катехитами в парафіях і не приділяють належної уваги для розвитку катехитичного служіння. Це вказано як виклик майже в усіх звітах єпархіальних катехитичних комісій», — роздумує доповідачка.
Окрім цього, с. Луїза говорила і про брак належно вишколених катехитів-мирян і належної опіки над ними, оскільки ця справа є особливо нагальною в Європі, у Канаді, США, куди так багато наших вірних іммігрують на роботу і на постійне проживання.
Вона вважає, що катехизації дорослих у парафіях поки що приділяється мало уваги. Ба більше, катехизація (тобто християнське навчання і виховання) здебільшого обмежується підготовкою лише до першої святої Сповіді.
Отож сестра Луїза спробувала узагальнити пропозиції для покращення катехизації. Вона переконана, що насамперед потрібно ефективніше залучати священиків як перших катехитів у парафії. Вона додає, що доцільно здійснювати вишкіл мирян-катехитів, ставити наголос на відповідальності батьків та їх залучення до катехизації, проводити катехизацію для дорослих, а також активізувати молодь.
«Щиро сподіваюся, що Священний Синод у своїх роздумах, молитві та в щирому діалозі подасть нам певні напрямки для вдосконалення та ефективнішої праці на ниві релігійного навчання та виховання у вірі, сформулює відповідні рішення та механізми їх втілення у життя для покращення катехитичного служіння», — резюмувала с. д-р Луїза Цюпа, СНДМ.
Владика Давид (Мотюк), Правлячий єпископ Едмонтонської єпархії, у своїй доповіді «Слово Боже і катехизація» представив канадський досвід катехизації.
Єпископ порадив змінити фокус із дитячої катехизації на дорослу євангелізацію і катехизацію, присвятити час, зусилля і гроші для розвитку інфраструктури для дорослої катехизації та євангелізації. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.