Будівлю синагоги у райцентрі Гусятин та залишки костелу святого Антонія у містечку Залізці Зборівського району готове здати в оренду охочим регіональне відділення Фонду держмайна в Тернопільській області.
Будівлю синагоги у райцентрі Гусятин та залишки костелу святого Антонія у містечку Залізці Зборівського району готове здати в оренду охочим регіональне відділення Фонду держмайна в Тернопільській області.
В обох випадках існує обмеження подальшого використання пам'яток «для розміщення об'єктів туристично-культурної сфери», повідомив кореспонденту РІСУ Володимиру Морозу керівник відділення Фонду в Тернопільській області Михайло Шкільняк.
«Зараз мова йде про вивчення попиту. Тобто, про те, чи фізичні або юридичні особи зацікавляться вказаними об'єктами, – каже М. Шкільняк. – Розміри орендної плати будуть залежати від ринкової вартості. Оцінку проведемо тоді, коли з'явиться зацікавлений в оренді».
Синагога перебуває у передаварійному стані, а костел – у задовільному, розповідають у відділенні Фонду. Усім, хто зацікавиться цими пропозиціями, радять звертатися у регіональне відділення Фонду держмайна в Тернопільській області за тел. (0352) 52-36-38 або за адресою вул. Танцорова, 11, кабінет 701 у відділ оренди державного майна регіонального відділення Фонду.
Декан Тернопільський РКЦ отець Андрій Маліґ та голова Тернопільської обласної організації «Єврейська община» Ігор Банзерук про ініціативу Фонду дізналися від журналіста.
Керівник єврейської громади області наголошує, що держава мала б повернути їй колишнє майно.
«Дивно, що до нас вони з питаннями про долю гусятинської синагоги не зверталися, – каже І. Банзерук. – Справді, тепер єврейської громади у Гусятині немає. Але вважаю, що якщо в нас правова держава і ми йдемо в Європу, то пам'ятку мали б повернути громаді. А вже вона мала б вирішувати її долю. Євреї з Німеччини і Польщі, коли приїжджають, дивуються, що у нас громаді нічого не повернули.»
Довідка
Костел святого Антонія у Залізцях – пам'ятка XV століття. Відзначався поєднанням стилів пізньої готики і ренесансу. Був перебудований у 1730 р. коштами Юзефа Потоцького у стилі бароко. У підземеллях храму поховані князі Константин та Януш Вишневецькі. Храм перестав діяти після «обміну населенням» між СРСР та ПНР.
Синагога у Гусятині - пам'ятка 1431 р. Виконана у мавритансько (ренесансно)-готичному стилі. За свою історію зазнала двох суттєвих перебудов, була частково зруйнована під час Другої світової війни. В радянський період у синагозі відкрили музей. Наразі пам'ятка пустує.