Created with Sketch.

На Тернопільщині рятують 9 закинутих костелів

02.10.2019, 16:02

Одразу 9 костелів-руїн на території Тернопільщини хочуть довести до ладу небайдужі. Задля цього навіть створили благодійний фонд.

Склади міндобрив, меблеві магазини і навіть пологові будинки – таке нове застосування отримали за Радянського Союзу залишені католицькі костели. Після розпаду “совка”  одиниці таки почали функціонувати знову. Однак більшість храмів залишились сиротами. Те, що не зруйнували до 90-х років, тепер донищують дощі та місцеві жителі. Адже колишні костели стали місцями для розпивання алкоголю, сміттєзвалищами та туалетами.

Костелам не вистачає католицької громади, а Україна традиційно не має коштів для утримання руїн.
Врятувати ситуацію можуть хіба приватні ініціативи та небайдужі волонтери.

Цього літа одразу декілька костелів Тернопільщини отримали шанс на збереження. Першим став костел на Збаражчині, в селі Залужжя. Невеликий храм, який кілька десятиліть стояв руїною, зараз чекає на оновлення: новий дах і укріплені стіни.

Кому це потрібно і нащо? Розповідає директор благодійного фонду “Пам’ять і любов” Андрій Савчук.

“Важко питати думку тих, хто допустив це нищення”

Спершу це була суто приватна ініціатива, зізнається пан Андрій. Хотів, аби його діти змогли через кілька років побачити архітектуру довоєнної Галичини. Але на викладені в соцмережах світлини костелів, які волонтери звільнили з полону дерев та кущів, почали реагувати інші користувачі.

Сам Андрій Савчук має юридичну освіту, однак до будівництва теж причетний. Працює в будівельному бізнесі в Україні та за кордоном.

Наголошує: зараз хоче звернути увагу суспільства на закинуті сакральні споруди, аби вберегти їх від подальшого руйнування.

Костел у селі Кошляки до та після роботи волонтерів

Якщо люди роками спостерігали, як вмирає будівля, то навряд чи варто дослухатись, навіть якщо вони будуть проти. В цей момент голос пана Андрія звучить так, що йому точно не хочеться перечити.

З костелу зробили… туалет

Костел в селі Климківці волонтери очистили від кущів

Однак правди не приховує: католицької громади майже ніде немає. В іншому випадку можна було би сподіватись на подальшу підтримку від, приміром, Польщі.

Костел у Залужжі вже найближчим часом отримає дах. За словами пана Андрія, за кілька місяців майстри підмурували стіни та зробили армування.

Костел у Залужжі вже готовий до нового даху

Костел у Старому Вишнівці буде наступним у черзі на ремонті роботи

Андрій Савчук має сміливі плани. Каже, що обмежуватись костелами не хотів би. В області є чимало закинутих синагог і пам’ятників, що також потребують догляду.

Наразі в планах щодо збереження також храми у селах Максимівка, Охримівці, Климківці, Киданці, Кошляки та Романове Село. Хочуть також допомогти закинутому костелу у Великому Ходачкові.

Сьогодні активісти оглянули костел у Великому Ходачкові

Ірина Небесна

"Терміново", 1 жовтня 2019

Читайте також
Релігієзнавство-дайджест Благодатний вогонь у Храмі Воскресіння не «сходить» – його запалюють і освячують
02 жовтня, 11:50
Релігієзнавство-дайджест До історії обряду святого вогню, який звершують у Велику Суботу в Єрусалимі
02 жовтня, 11:15