На Вінниччині мешканці села Оксанівка Ямпільської міської територіальної громади збирають кошти на облаштування безпечного шляху для туристів до пам'ятки культурної спадщини місцевого значення – унікального оборонного скельного монастиря ХІ-ХVІІ ст.
Про це Укрінформу повідомила голова ГО «Туристична Ямпільщина» Мирослава Марченко.
«Торік нашим Оксанівським печерам присвоїли статус пам'ятки культурної спадщини місцевого значення «Оборонний скельний монастир ХІ-ХVІІ століть». Там цікаві самі печери, а крім того відкриваються чудові Дністрові краєвиди, вид на Оксанівський каньйон та на Молдову. До нього значно збільшився потік туристів і мандрівників, але дістатися до пам'ятки дуже складно і навіть небезпечно. Під ногами пісок, каміння, галька і мандрівники спускались, тримаючись за гілки дерев, траву, опираючись руками. Тому й виникла ідея – прокласти безпечну стежку із східцями та поручнями. Ми підрахували, що нам треба 75 тисяч. Ризикнули зробити це за допомогою краудфандигової платформи», – повідомила Марченко.
Поки що ж Оксанівські печери доступні лише тренованим людям. В межах обласного проекту «Велосипедом по Південному Поділлю» Ямпільська міська рада облаштувала над Оксанівським каньйоном новий оглядовий майданчик і проклала частину стежки. Утім, шлях до них залишається дуже складним.
«Успіх нашого проекту покладе початок програмі відновлення об’єктів культурної спадщини та історичних пам’яток Ямпільщини. Це в рази збільшить потік відвідувачів регіону, що сприятиме розвитку зеленого туризму, покращить добробут місцевих жителів», – вважає Марченко.
Оксанівські печери в урвищах на лівому березі Дністра виявили ще у другій половині ХІХ ст. У них знайдені різночасові петрогліфи – від епохи бронзи до пізнього середньовіччя – та залишки мегалітичних конструкцій біля печер і підйомний матеріал епохи палеоліту. А на початку двотисячних науковці віднайшли залишки печерної церкви ХVІІ століття – монастиря-фортеці. Це унікальна пам’ятка культової та оборонної скельної архітектури. Там налічується 27 приміщень, вирубаних у 47-метровій товщі крейдяних відкладень. На стінах всередині та зовні зафіксовано декілька десятків наскельних зображень, викарбуваних у породі та намальованих фарбою. Серед них переважають хрести і геометричні фігури, а також є вершники, зооморфні фігури та корабель, літери і написи. Наскельні зображення в печерах Оксанівки не мають аналогів в Україні.
Оксанівка розташована на півдні Вінницької області на кордоні з Молдовою. У селі мешкає близько 50 осіб.