Created with Sketch.

Нацзаповідник "Києво-Печерська лавра" отримав на зберігання артефакти, викрадені з окупованих територій

22.10.2023, 09:00

20 жовтня, представники Міністерства культури передали на тимчасове зберігання до Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" археологічні цінності з тимчасово окупованих Росією територій. Артефакти — древні мечі, наконечники списів, крем'яну сокиру — виявили за кордоном. На черзі повернення в Україну "Скіфського золота".

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

Як розповів т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв, на зберігання до фондів заповідника "Києво-Печерська лавра" передали 14 старовинних предметів. Це — зброя князівської доби 12-13 ст. Віднайдені мечі були на озброєнні у воїнів Русі, так і в кочовиків, які часто нападали на її території зі Сходу. Є також чудово збережене, але ще не відреставроване вістря дротика доби Середньовіччя.

Серед артефактів — крем'яна сокира. Таке знаряддя прив'язували до дерев'яного руків'я, яке було втрачене. Лезо сокири виготовлене з міцного кременю і після шліфування має майже ідеальні пропорції.

Як повідомив глава МКІП, лавра отримує артефакти, які громадянин РФ незаконно намагався ввезти до митної території США. Місце, звідки прямували цінності — Краснодар, Російська Федерація. Ідентифікація цих предметів відбувалася з початку за фотографіями, потім, безпосередньо, за участі експертів.

За словами очільника Мінкульту, нині в "Києво-Печерській лаврі" представлена лише частина роботи музейників з повернення культурних цінностей, незаконно вивезених з України.

"Ворог і колаборанти прагнуть залишити нашу землю без культурних цінностей, але ми й далі продовжуватимемо роботу з повернення викраденого", — запевнив Карандєєв. У цьому Україна сподівається на підтримку і рішучі дії іноземних партнерів.

Як зазначив урядовець, фіксація незаконного перетину кордону цінностями відбувається постійно. Оцінити масштаби вкраденого і вивезеного з окупованих територій складно.

Після деокупації Херсона від російських військ з'ясувалося, що у фондах лише однієї установи, Херсонського художнього музею, бракує 16 тисяч предметів, повідомив Карандєєв.

"Як довго ми будемо повертати наші цінності, наші артефакти — сказати складно. Адже досі ми повертаємо незаконно вивезене з України ще з часів Другої світової війни", — зазначив він. Утім, за словами очільника МКІП, Україна налаштована рішуче у прагненні повернути все викрадене на батьківщину.

Нині українські музейники у співпраці з міжнародними партнерами, зокрема ЮНЕСКО, фіксують втрати колекцій за описами з фондів, аби потім подавати відповідні позови до міжнародних судів.

Керівник Нацзаповідника "Києво-Печерська лавра" Максим Остапенко зазначив, що експерти ще мають визначити походження предметів, які надійшли на зберігання у фонди заповідника. Це можуть бути предмети з музейних колекцій чи знахідки "чорних археологів".

За його словами, в умовах війни, крім пошуку втрачених колекцій, є і проблема збереження культурних цінностей під землею, яким зараз загрожують військові дії напряму.

Віднайдені предмети у майбутньому поповнять музеї у розграбованих містах, які потребуватимуть оновлення колекцій.

"На сьогодні ці предмети надходять на тимчасове зберігання до Національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Потім Міністерство культури визначить місця, об'єкти, музеї, де вони будуть експонуватися", — сказав Максим Остапенко.

Т.в.о. міністра культури висловився і щодо повернення в Україну Кримського золота — так званого "Скіфського". Він нагадав, що з цього питання є остаточний вердикт Верховного суду Нідерландів.

"Сподіваємось, що найближчим часом колекція, яка була виставлена у нідерландському музеї, буде повернута в Україну. Міністерство культури спільно з партнерами з Нідерландів нині здійснює всі необхідні для цього заходи", — поінформував Ростислав Карандєєв.

Він уточнив, що колекція "Скіфського золота" теж буде зберігатися на території заповідника "Києво-Печерська лавра". Ця подія буде "достатньо скоро", прогнозує очільник Мінкульту.

Читайте також
Культура Мінкульт розкритикував плани КМДА збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі
22 жовтня, 08:54
Культура У київській синагозі з'явилась інсталяція з понад 1300 "відірваних прозорих пелюсток"
22 жовтня, 16:11
Культура ЮНЕСКО скликає екстрену сесію для захисту об'єктів культурної спадщини Лівану від ударів Ізраїлю
22 жовтня, 10:30
Культура На Шевченківську премію-2025 висунули митця з Чернівців за серію вітражів для синагоги
22 жовтня, 11:00