28 липня в Івано-Франківському краєзнавчому музеї відкрився виставковий арт-проект «Бог між нами! Переможемо разом!». На відкритті побували представники духовенства, влади, громадськості. Благословили і привітали мистецьку акцію митрополит Івано-Франківський УГКЦ Володимир Війтишин і єпископ Богородчанський ПЦУ Феогност, який, в свою чергу нагородив куратора проекту Валерія Твердохліба медаллю «За жертовність».
Як розповідають організатори, проект буде частиною нової експозиції «Врятуймо скарби разом!».
«Ідея арт-пректу «Бог між нами! Переможемо разом!» виникла давно, ще до війни. Оскільки війна змінила нас повністю, пройшла евакуація творів з експозиції нашого музею, то ж ми вирішили створити щось нове, - розповідає Валерій Твердохліб. - Це християнський проект, яким ми хочемо говорити про християнські цінності. І люди, які доєднувалися – це дійсно містична історія. Дуже багато з них випадково і не випадково взяли в ньому участь. Загалом виставка – це любов, якою ми хотіли б поділитися. Тому вся її історія – це історія любові і спасіння».
Експозиція арт-проекту, як каже художник, складається з чотирьох основних залів. Перший зал – розповідь про «Коло життя» про «Святих», скульптури яких є на цьому символічному колі, виготовленому Сергієм Полуботьком. Реставрували їх в краєзнавчому музеї.
Також виставкова зала наповнена понад сотнею дитячих малюнків з міжнародного конкурсу «Для Бога я створю найкраще».
«В християнстві є молитва - "Молитвами отців наших, Господи, спаси і помилуй нас". Тобто, ми спасаємося не стільки своїми діями, а молитвами наших святих, які дають надію. За декілька днів до відкриття експозиції нам дали Бородянського півника - це знаменита Васильківська кераміка. Мої друзі привезли його незадовго до війни. Розп’яття, яке є в цій інсталяції, випадково приніс один чоловік. Перша марка проекту «Для Бога я створюю найкраще», робота Людвіга Одмана, яку я придбав, закладки «Бог між нами» Нікіти Тітова. Концепт – зображення святого Івана – дзеркальна фігурка в якій кожен може побачити себе», - розповідає про одну з інсталяцій у першій виставковій залі Валерій Твердохліб.
Другий зал з роботами Олени Кіслих-Приходько – унікальні мозаїки, створені в Івано-Франківську, після евакуації з Ірпіня. Сама Олена Приходько розповідає, що на сьомий день вторгнення російських військ переїхала на Прикарпаття. Художниця-мозаїст продовжує творити і тут.
«Почали народжуватися роботи, які вилилися в експозицію, - ділиться вона. – інсталяція, представлена на сьогоднішній виставці – це, насправді, дуже проста моя рефлексія на ті фото, які бачила в сусідських чатах, до прикладу – поховання в сквері поруч з нашим будинком. Мабуть, я досі не пережила цю таку побутовість смерті. Коли повернулася нещодавно до Ірпіня, побачила, що люди досі не розбирають місця, де готували їжу, зібрані дрова, мангали. А мої мозаїки на виставці присвячені усім мамам, зв’язкам, в розумінні чатів, зі словами – «Де ти», колисковій «Ходить сон коло вікон» як обіцянці, що все буде добре».
Також в цій залі представлені твори Сергія Лаушкіна з Ворзеля. Він створив свої роботи в Франківську, де свого часу теж перебував.
Ще один виставковий зал – це роботи Нікіти Тітова з Харкова. Митець представив 16 робіт і інсталяцію. Тематичні плакати він створює вже з 2013 року з часів Майдану, так чи інакше вони пов’язані з подіями в державі.
Особливо цікавою є інсталяція митця «Крила». Як розповідає, створив він її після звістки про загибель сина подруги – Романа Ратушного. «Це було настільки боляче, що хотілося якось висловитися, - каже Нікіта. – Познайомившись з Валерієм Твердохлібом, вирішив представити інсталяцію на цій виставці, щоб вшанувати пам'ять усіх, хто загинув на війні».
У цій же залі прем’єрно виставлені сакральні твори куратора проекту Валерія Твердохліба.
«Четвертий зал завершує саму ідею арт-проекту «Переможемо разом!» та «Врятуймо скарби разом!» такою своєрідною «Молитвою дії» - як саме ми можемо перемогти ворога», - пояснює художник. – Можемо перемогти своїми діями – хтось на фронті, хтось волонтерством».
Виставка «Бог між нами! Переможемо разом!» триватиме до Нового року.