Один з найстаріших храмів на Рівненщині — Свято-Успенську церкву у селі Дорогобуж — планують реставрувати. Настоятель храму Юрій Пивоварчук розповів, що стіни будівлі обсипаються унаслідок грибка, зовні церква також має тріщини.
За словами реставратора Миколи Бендюка, причиною цього є неякісна цементна шпаклівка, якою колись покрили вапняну стіну. Він додав, що тепер на відновлення храму потрібно не менше десяти мільйонів гривень. Про це повідомляє Суспільне.
Свято-Успенська церква у селі Дорогобуж вважається найстарішим храмом Рівненщини. Півтора року тому Юрій Пивоварчук став її настоятелем і відтоді почав планувати реставрацію будівлі.
"Ці двері відчиняв ще князь Острозький, а зараз храм у такому стані, який потребує реставрації. Найперше, що ми планували, це визначити тип грибка, який є на стінах. Знищити грибок, а далі, якщо Бог поможе і знайдуться меценати, гроші. Зараз непростий час, але трішки реставрувати розписи цього храму треба", — зазначив настоятель храму.
Влітку плісняву на стінах намагаються просушувати, відчиняючи двері храму, однак це не допомагає, додав священик:
"Найперше потрібно реставрувати ті стіни, які пообсипалися. Обсипались розписи і штукатурка з купола. Також храм увесь покритий неналежною фарбою, якою б мали бути покриті ці стіни. Стіна не дихає і тому пліснявіє. Навіть, якщо вилікувати цю стіну від грибка, він усе одно з'явиться, через два-три роки".
Найрішучішим кроком у реставрації розписів цього храму — буде переписати ікону Олександра Невського, який не є українським святим, зауважив отець Юрій. За його словами, планують написати ікону святого князя Острозького.
Зовні стіни церкви також мають тріщини. Реставратор Микола Бендюк зазначив, що церква є пам'яткою архітектури національного значення, а тому її реставрацію потрібно погоджувати з Міністерством культури та інформаційної політики.
"Церква від початку будувалася ще, мабуть, за Давида Ігоревича, а це XІ століття. Відтоді ми маємо лише нижню частину стін. Далі увесь комплекс — це XVI століття, коли за перебудову церкви взялися князі Острозькі", — пояснив він.
Причиною плісняви, додав Микола Бендюк, є неякісна цементна шпаклівка, якою колись покрили вапняну стіну.
"Починає вапно всередині стіни тягнути із землі вологу. Волога підіймається. Рівень замокання самих стін ми поки не знаємо, бо не проводили консерваційно-дослідницькі роботи. В ідеалі потрібно всю цю штучну, цементну шпаклівку знімати, відкривати стіни, сушити їх, щоб вони дихали. А далі уже тинькувати, як і колись було, на вапняному розчині", — розповів реставратор.
За його словами, реставрація вартуватиме приблизно десять мільйонів гривень:
"Не менше, адже треба зробити храм так, як треба. Сама проектно-кошторисна документація з дослідженнями усіма буде коштувати близько двохсот тисяч гривень".
Гроші на реставрацію хочуть зібрати з допомогою волонтерів. Наразі чекають на проведення дослідницьких робіт та рекомендацій українського державного науково-дослідного та проєктного інституту.