Окупаційний Верховний суд Криму 29 серпня розглянув позов "Мін'юсту" Криму про вимогу ліквідувати мусульманську громаду "Алушта" і виключити її з Єдиного держреєстру юросіб. "Суддя" переніс засідання на 19 вересня. Наразі громада не ліквідована.
Про це повідомив адвокат Рустем Кямілєв у коментарі громадській організації "Кримська солідарність" 29 серпня, інформує Суспільне Крим.
Під час судового засідання голова громади "Алушта" Абдула Гафаров та адвокат заявили, що не згодні з цим позовом та просили не ліквідовувати відповідну незалежну релігійну організацію.
У позові від окупаційного Мін'юсту Криму йдеться, що нібито громада зареєстрована не там, де має бути. Водночас адвокат зазначив, що за тою адресою — мечеть "Юк'ари Джамі" (Верхня мечеть), яку віддали громаді на безплатне постійне користування. Наразі цим питанням займаються у міжнародних інстанціях.
"Мусульманська громада, не погодившись із рішенням судів на національному рівні, звернулася до міжнародних органів для того, щоб вони розглянули це питання. Таким чином громада зараз поки не ліквідована", — розповів Кямілєв.
Він додав, що засідання перенесли на 19 вересня о 10:00. На ньому сторона захисту має представити пояснення "суду", що робила громада, аби "усунути порушення законодавства" щодо місця її реєстрації.
Нагадаємо, окупанти неодноразово переслідували релігійних діячів звідти, а саму громаду раніше оштрафовували за "зберігання книг ісламських богословів".
Раніше адвокат Рустем Кямілєв повідомляв, що окупаційне духовне управління мусульман Криму хоче мати монопольний вплив на півострові, чому допоможе ліквідація громади "Алушта". Вона, у свою чергу, має "колосальний вплив" та деструктивних дій чи бездіяльності не здійснювала.
"Протягом стількох років люди знають громаду як ту, що виховує суспільство, молоді покоління законослухняними, такими, що не роблять аморальних вчинків", — розповідав він.
Нагадаємо, 23 листопада у селі Верхня Кутузівка та в селі Ізобільне Алуштинського міського округу відбулися обшуки в релігійних діячів: імама "Юк'ари Джамі" (Верхня мечеть) Юсуфа Аширова та учасників місцевої релігійної громади Вілена Усеїнова і Зінура Аппазова. Їх затримали.
Аширову призначили дві доби арешту. Спочатку на нього хотіли скласти адміністративний протокол про здійснення місіонерської діяльності з порушенням законів про свободу совісті, віросповідання та релігійні об'єднання. Але кримський татарин відмовився підписувати папери. "Правоохоронці" стали стверджувати, що він нібито матюкався, тому склали на нього інший протокол — про дрібне хуліганство (стаття 20.1 КоАП РФ). Водночас Імам використання нецензурної лайки заперечує.
Вілена Усеїнова окупаційний суд заарештував за публікацію 2013 року у російській соцмережі "ВКонтакте", яка заборонена в Україні, зображення білого прапора, на якому чорним кольором написано символ віри ісламу арабською мовою, яка перекладається, як "Немає Божества, окрім Всевишнього Аллаха, Мухаммад — посланник Аллаха". Його обвинувачують за статтею 20.3 частини 1 КпАП РФ (Збудження ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності).
Зінура Аппазова заарештували на 5 діб за публікацію відеоматеріалу 2016 року у російській соцмережі "ВКонтакте", яка заборонена в Україні. На відео зображений чоловік на фоні прапора, який, ймовірно, є символікою й атрибутикою організації "Конгрес народів Ічкерії і Дагестану", яка визнана терористичною організацією і заборонена в Росії.
Незалежна релігійна громада вже неодноразово зазнавала тиску з боку окупаційної влади, про що детально розповідав імам Юсуф Аширов. Голову громади Ленура Халілова і члена ревізійної комісії Руслана Месутова заарештували 10 червня 2019 року, після того, як в Алушті, у селі Ізобільне та в селищі Малий Маяк у будинках чотирьох кримських татар відбулися обшуки з подальшим затриманням.
У червні 2020 року окупанти оштрафували Аширова за нібито "незаконну місіонерську діяльність" на 5 тисяч рублів.
Захисники Рустем Кямілєв і Сергій Заєць подали скарги в ЄСПЛ. Вони оскаржили рішення "Алуштинського міського суду" щодо штрафу мусульманської релігійної громади за "немарковану" літературу і рішення в адміністративній справі Аширова за "незаконну місіонерську діяльність" за статтею 9 Європейської конвенції про захист свободи совісті та релігії.
Заєць заявляв, що відповідна громада користується приміщенням "Юк'ари джамі" з 1995 року і завжди була автономною, але після окупації півострова у 2014 році "влада" передала її "духовному управлінню мусульман Криму", з яким у громади "складні відносини", бо муфтіят бажає призначати своїх імамів і сповідувати власні порядки. У свою чергу, громада прагне незалежності, особливо коли муфтіят перебуває у тісній колаборації з органами державної влади та спецслужбами держави-окупанта.
20 лютого 2024 року окупаційний суд Алушти припинив адміністративну справу імама Юсуфа Аширова, обґрунтувавши, що в діях кримського татарина відсутній склад інкримінованого правопорушення.