Created with Sketch.

ООН назвала проблеми в сфері релігійної свободи в Україні та утиски віруючих в Криму і окупованому Донбасі

12.03.2016, 10:55

Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) оприлюднило свою доповідь по Україні, яка охоплює період з 16 листопада 2015 року по 15 лютого 2016 року. Частини доповіді, присвячені питанням релігійної свободи та віротерпимості, входять у суперечність з інтерпретацією доповіді з боку УПЦ (МП).

Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) оприлюднило свою доповідь по Україні, яка охоплює період з 16 листопада 2015 року по 15 лютого 2016 року. Частини доповіді, присвячені питанням релігійної свободи та віротерпимості, входять у суперечність з інтерпретацією доповіді з боку УПЦ (МП), повідомляє портал "Релігія в Україні".

Офіційний сайт УПЦ 11 березня опублікував новину «ООН заявляє про порушення прав віруючих в західних областях України». У ній доповідь представлена  на  користь УПЦ (МП) – як підтримка віруючих виключно УПЦ (МП), у якій, «представники« Київського Патріархату  неодноразово робили спроби силового захоплення храмів» в Тернопільській і Рівненській областях.

Тим часом в оригіналі доповіді (пункти 119-126) не виділяється якась особливо постраждала конфесія в названих областях. Навпаки, вказується, що обидві конфесії  – УПЦ Київського та Московського Патріархатів –  вважають себе ущемленими: «деякі люди хочуть приєднатися до УПЦ КП, інші хочуть залишитися з УПЦ, це викликає напруженість, особливо в сільській місцевості, де, як правило, тільки одна церква . Деякі парафіяни і представники духовенства обох конфесій повідомили УВКПЛ свою стурбованість з приводу дискримінації та використання зневажливих  слів, спрямованих до них через їх приналежності до будь-якої з УПЦ або УПЦ КП». У тексті згадується «про загрози фізичного насильства або примусу» з метою змінити їх вірність своїм конфесіям.

У зв'язку з цим УВКПЛ закликає уряд України забезпечити віруючим належне право сповідувати свою релігію.

Крім того, в доповіді повідомляється про утиски інших конфесій, в т.ч. в Криму, «ДНР» і «ЛНР», про що замовчує сайт УПЦ.

Так, в 122 пункті доповіді розповідається про переслідування і викраденнях збройними групами в самопроголошених республіках Свідків Єгови, про спроби згорнути діяльність УГКЦ в Донецьку, про «намір" боротися з сектами "».

Доповідь відзначає порушення прав віруючих в Криму (пункти 193-194). Констатується, що станом на 1 січня 2016 року (крайній термін, відведений Росією для реєстрації релігійних організацій півострова) тут зареєстровано майже в три рази менше релігійних громад з визнаних відповідно до законодавства України.

УВКПЛ вважає, що «суворі правові вимоги» Росії мають на меті запобігти або ускладнити перереєстрацію багатьох релігійних спільнот Криму. Тут називається УПЦ Київського Патріархату, яка не отримала в Криму ніякого юридичного статусу від РФ і «знаходиться під тиском» з боку місцевої влади. Зокрема, це «призвело до захоплення і закриття» низки  її храмів. Вказується також, що з 1 червня 2014 г. «була захоплена церква в Перевальному так званими" козаками "», а «пізніше священики Московського Патріархату почали проводити там служби».

Згідно з доповіддю, кримські татари, які беруть участь в демонстраціях, піддаються переслідуванням, а кримські татари в цілому – арештам за передбачуване членство в «терористичних» організаціях. Значним і тривожним кроком стала подача російським прокурором Криму в верховний суд Криму 15 лютого позовної заяви з проханням визнати Меджліс – орган самоврядування кримських татар - екстремістською організацією і заборонити його діяльність.

Верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хусейн закликав всі сторони, від яких залежить дотримання прав віруючих в Україні і на неконтрольованих нею територіях, вжити заходів щодо виправлення ситуації.

Також він зазначив: «Повна реалізація Мінських угод залишається єдиною реальною стратегією для досягнення мирного вирішення в деяких районах східної України, контрольованих збройними групами, що, в свою чергу, є ключовим для врегулювання кризи в сфері прав людини в Україні. Це включає в себе відновлення ефективного контролю Уряду України над кордоном з Російською Федерацією, виведення іноземних бойовиків, найманців і військової техніки».

Читайте також
Держава Кабмін дозволив бронювати всіх священнослужителів, а релігійні організації відніс до критично важливих
Вчора, 19:51
Культура Апостольський нунцій освятив іконостас храму УГКЦ у Харкові
Вчора, 16:44
Світові Патріарх Кирил вчергове заступився за "гнану та переслідувану" УПЦ МП
Вчора, 15:01
Держава Крим «лідирує» за кількістю проведених силовиками РФ обшуків у «Свідків Єгови»
Вчора, 14:40