Острів Керкіра (Корфу) у Греції став популярним місцем паломництва для вірян і духовенства УПЦ МП. Сюди їздять як групи, так і окремі священнослужителі, навіть єпископи.
Розслідувачі Телеграм-каналу «Монолог» підготували новий матеріал про осередок проросійської пропаганди на цьому острові. Одним з приводів до цього розслідування стало відео, яке поширила українська блогерша Валентина, котра живе в Португалії. На ньому монах чистісінькою російською мовою запрошуває українців приїздити працювати в його монастир на о. Керкіра в Греції.
«Нас здивувало поєднання російської мови і грецького монастиря, то ж ми вирішили дізнатись, що то за монах», — зазначають вони. Їм вдалося вияснити, що цей монах називається Яковом і він етнічний росіянин, який 10 років жив в монастирі Дохіар на Афоні, а потім поїхав на Керкіру, де один став жити в монастирі «Володарка ангелів». Саме тому він і звертався до українців приїхати допомогти йому працювати в монастирі.
«Далі стало ще цікавіше», — пишуть на «Монолозі». — «Далі ми натрапили на пост вінницької лікарки та вірянки УПЦ МП пані Сорокоумової, яка теж піарила отця Якова». Тоді виявилося, що до о. Якова возила вірян і Паломницька служба Вінницької єпархії УПЦ МП «Фавор», яку дистанційно очолює протоєрей Володимир Пучков.
«Чому дистанційно? Бо він в 2023 році втік з України і тепер служить в Російській Духовній місії в Єрусалимі, де молиться на замовлення Російського імператорського палестинського товариства, яке очолює колишній глава ФСБ Сєрґєй Стєпашин», — повідомляють на Тг-каналі.
Зрештою, до згаданого монастиря на о. Корфу їздять з парафій РПЦ в Європі.
«Чим же він так всіх привертає? А потім ми знайшли відео о. Якова за весну 2022 року і все стало ясно...».
У цьому відео російський монах називає українців "штучною нацією"...
«У світі існують дві штучні нації — це американець і українець. Один з них винятковий, а другий унікальний. Вони обидва живуть на чужих землях: один на відібраних, а другий — на подарованих. Вони по суті квартиранти, а тому в них немає розуміння, що таке батьківщина», — проголошує російський батюшка.
«Ось так старєц з Кєркіри отець Іаков, якого так піарять українцям, різні блогерші і вірянки УПЦ МП, говорив про українців. Що вони "іскусствєнная нація", яка живе на "подарєнной зємле". Тобто типову російську пропаганду. Можна тільки уявити, що він втирає паломникам-українцям, які приїздять працювати в його монастир», — зауважують розслідувачі.
Вони спробували вияснити, а хто є духівником цього російського пропагандиста, хто його скеровує. Цю інформацію їм допомогли знайти російські паломники. Вияснилося, що духівником українофоба Якова є інший старець — грек о. Полікарп (Зєрвос), який був на Афоні, а потім також переселився на Корфу. Він дуже любить Матронушку Московскую і св. Серафима Саровського. А ще в 2018 році катався в Росію, куди привіз мощі і воспівав похвали Патріарху Кирилу (Гундяєву).
З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну він продовжував захоплюватися російською «духовністю» та разом зі своїм духовним чадом о. Яковом знявся у фільмі пропагандистів Московської Патріархії про о. Корфу, про що повідомив сам топ-пропагандист Володимир Лєгойда.
І ось розслідувачі з «Монологу» знайшли докази, що до духівника українофоба Якова отця Полікарпа (Зєрвоса) возять паломників з УПЦ МП як з України, так і з т.зв. Західноєвропейського вікаріатства УПЦ МП. Зокрема, цим займаються о. Віталій Горзов, який є з найближчого оточення о. Миколая Данилевича, та о. Васілій Максімішєнєц, знаний свої «русинськими» поглядами.
Як зазначають розслідувачі, також до о. Зєрвоса возять українців і представники Паломницького відділу УПЦ МП подружжя Нінель та Олександра Ворсіни, які зараз живуть в Німеччині, у «РПЦшному монастирі родини Кітнісів, який спонсорується московським енергетичним бізнесменом Алєксєєм Кармаковим».
І саме Кармакову в 2025 році дуже дякував за його пожертви на оновлення раки св. Спиридона керівник митрополії Керкіри — владика Нектарій, який «є начальником і для грека о. Полікарпа, і для росіянина о. Іакова».
«В тому ж 2025 році митрополит Нектарій дав інтерв'ю російському РПЦшному каналу "Союз", де ніс ту саму російську пропаганду про братні народи, які посварили "внєшніє сіли". Звісно ж він висловив і підримку УПЦ МП, особливо її проросійському митрополиту Феодосію (Сніґірьову). І дуже мріяв про поїздку в Росію», — повідомляють на «Монолозі».
«Тобто як ми бачимо, проросійські наративи та підтримка МП в Україні пронизують духовенство на Корфу згори донизу. Російські гроші та паломники, які втридорого скуповують на острові куплену греками на китайському Temu церковну атрибутику, — це те, що впливає на керівника місцевої єпархії найбільше.
Регулярно буває на Корфу і позбавлений українського громадянства одеський вікарій УПЦ МП архиєпископ Віктор (Биков), який вдає з себе зараз прихильника автокефалії. Цікаво, як йому спілкуватись з проросійським греком митр. Нектарієм?»
Також вияснилося, що другом українофоба-єромонаха Якова з Корфу є о. Димитрій Аршинов з Балтської єпархії УПЦ МП.
«Як висновок, можем сказати, що хоча Елладська Церква і визнала ПЦУ, але її митрополія на о. Корфу не визнає цього рішення та є дружньою до РПЦ та Росії загалом.
Також, очевидним є факт, що українців-паломників возять до проросійського духовенства на Корфу, де, прикриваючись авторитетом святинь, ці діячі можуть спокійно вливати у вуха свої проросійські наративи. І цьому процесу треба покласти край», — наголошують на Тг-каналі «Монолог».
Загалом, розслідувачі фіксують, що острів Корфу став ідеальним нейтральним місцем для співслужіння представників РПЦ та УПЦ МП, які тут не мусять прикриватися «Феофаніївським собором» і вільно почувають себе своїми серед російських кліриків.
Наприклад, Захарій Ковальчук був протодияконом Іллінської церкви УПЦ МП на Подолі у Києві. За якийсь час після повномасштабного вторгнення він виявився на о. Корфу.
На сайті митрополії Керкіри є інформація, що о. Захарій Ковальчук вже в сані пресвітера і 22 квітня 2025 року за сприяння місцевого митрополита Нектарія став протоєреєм, тобто старшим священиком. Також вказано, що він є докторантом Арістотелівського університету Афін.
У митрополії він виконує функції перекладача, що помітно з фото під час візиту владики УПЦ МП Віктора (Бикова) і під час перебування на острові митрополита УПЦ МП Філарета (Кучєрова).
Пізніше, в листопаді 2025 року, сайт митрополії Керкіри повідомляє про збори місцевого духовенства, на які в кінці прийшов і архиєрей РПЦ — Казанський митрополит Кирил (Наконєчний), який виявився «великим другом» місцевого митрополита Нектарія. А о. Захарій не лише перекладав для російської делегації, а й співслужив з представниками РПЦ.
Щоб остаточно зрозуміти, чому грецький острів Корфу став місцевим центром російського впливу, достатньо згадати той факт, що очільник місцевої митрополії владика Нектарій восени 2025 року їздив у паломництво до Росії, служив у Москві, Петербурзі та в Оптиній пустині.
«Адже російські гроші та зв'язки значно важливіші для цього єрарха за будь-яку рефлексію щодо вторгнення в Україну чи російських військових злочинів, — вважають розслідувачі. — Тому й не дивно, що митрополит Нектарій пригрів у себе старця-українофоба Іакова, дуже захищає УПЦ МП та любить паломників звідти. Людина — на заданії, от і все».
Загалом, як підсумовують у матеріалі Тг-каналу «Монолог», країни ЄС є дуже зручним місцем для співслужіння та зустрічей духовенства УПЦ МП та діячів РПЦ, навіть якщо ті підтримують російське вторгнення в Україну та дії російського уряду. На нейтральній території легко зустрітись, узгодити позиції чи, скажімо, передати росіянам важливу конфіденційну інформацію.
«І поки архиєреї та священнослужителі УПЦ МП будуть вільно кататись закордон на подібні заходи, які вони маскують "паломництвом" чи "турботою про українських біженців", цей прямий зв'язок з діячами Російської Церкви буде тривати», — впевнені розслідувачі.