Вшанування пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу необхідне, аби запобігти повторенню подібних катастроф. Про це заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров під час заходу у Києві на вшанування пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року.
Вшанування пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу необхідне, аби запобігти повторенню подібних катастроф. Про це заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров під час заходу у Києві на вшанування пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року, повідомляє Укрінформ.
«Відповідно до рішення Верховної Ради 18 травня відзначається як День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, оскільки своєю постановою парламент визначив злочин депортації геноцидом, здійсненим радянською владою... І в цьому році буде ціла низка заходів і в Києві, і в багатьох містах і районах України, де живуть кримські татари. Зрозуміло, що це не лише щирий акт пошани, хоча це дуже важливо, але це і наша потреба проводити такі заходи, щоб в майбутньому уникнути повторення подібних катастроф, таких як Голодомор, Голокост, депортація", - сказав Чубаров.
Він додав, що в окупованому Криму 18 травня активісти і громадськість кримськотатарського народу планують провести жалобні заходи окремо від російських окупантів.
У свою чергу лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв нагадав, що день депортації - це трагічна, страшна подія, яка могла призвести до загибелі всього народу. Проте кримським татарам вдалося створити безпрецедентний за своєю масовістю національний рух за повернення на Батьківщину.
За словами Джемілєва, заходи до 75-річчя депортації проводитимуться в багатьох країнах. Зокрема, 21 травня на державному рівні ця дата буде вшановуватись у Туреччині.
Під час пам’ятних заходів відбувся благодійний ярмарок для підтримки дітей з родин кримських політв’язнів. На тимчасово окупованій території АР Крим майже 170 дітей залишились без підтримки батьків, заарештованих владою РФ з політичних мотивів.
Також відбулася творча вистава пам’яті жертв депортації, фотовиставка родин сучасних кримськотатарських політв’язнів, ярмарок сувенірної продукції з кримськотатарською символікою та книжок, дитячих саморобок, малюнків. Зібрані кошти будуть передані родинам політв’язнів.
У межах заходу проведена презентація книги історика Гульнари Бекірової «Шлях лідера. Мустафа Джемілєв».
Як відомо, 1944 року радянський режим масово депортував представників корінного народу Криму – кримських татар – до Сибіру та Середньої Азії. За деякими підрахунками, під час депортації та в перші роки життя на чужині кримські татари втратили майже половину свого населення.