Папа благословив створення Апостольської Адміністратури для вірних візантійського обряду в Білорусі

30 березня, 15:48
Католики
Папа благословив створення Апостольської Адміністратури для вірних візантійського обряду в Білорусі - фото 1
30 березня 2023 року офіційні представники Ватикану повідомили, що Святіший Отець Франциcк створив Апостольську Адміністратуру для вірних візантійського обряду в Білорусі, призначивши Апостольським Адміністратором без єпископських свячень архимандрита Сергія Ґаєка, дотеперішнього Апостольського Візитатора.

Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Греко-Католицька Церква в Білорусі є спадкоємицею єпархій древньої Київської митрополії, яка у 1596 році відновила єдність з Римським Апостольським Престолом. Митрополит Михайло Рогоза, під проводом якого Київська митрополія уклала Берестейську унію, народився у Мінську і перед обранням митрополитом Київським був архимандритом Мінського Вознесенського монастиря.

У 1798 році була створена Мінська єпархія (русинів), яка у 1839 році зазнала утисків, але ніколи не була ліквідована. Папський щорічник (l’Annuario Pontificio) згадував про неї до 1924 року. У 1939 році митрополитом Андреєм Шептицьким, митрополитом Львівським УГКЦ, було створено екзархат у Білорусі. У 1941 році Папа Пій XII призначив митрополита Андрея Апостольським Адміністратором цього екзархату. У 1988 році вірні розпочали реорганізацію, продовжуючи цивільну реєстрацію парафій. З 1993 року існуючі в Білорусі парафії були довірені душпастирській опіці о. Сергій Ґаєка як Апостольського Візитатора.

Нині Білоруська Греко-Католицька Церква налічує близько 5 000 вірних, організованих у 16 парафіях (у Барановичах, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Івацевичах, Ліді, Могильові, Молодечному, Мінську і Полоцьку), де служать 16 священиків і 3 диякони. Є 4 семінаристи.

Біографічна довідка

Отець Сергій Ґаєк народився 8 лютого 1949 року в Лишковіцах, Польща. У 1963 році закінчив середню школу в Лишковіцах, а через чотири роки — гімназію в Ловічі. Пізніше вступив до Згромадження Отців Маріанів, взявши чернече ім’я Сергій. З 1967 по 1974 рік навчався на богословському факультеті Люблінського католицького університету, а згодом у Папському східному інституті в Римі, де в 1983 році отримав ступінь доктора філософії. 15 серпня 1973 року склав вічні обіти в Згромадженні Отців Маріанів, а 23 червня наступного року був висвячений на священика.

Після свячень виконував душпастирське служіння в римо-католицькій парафії в Глухолазах та співслужив у греко-католицькій парафії в Костомлотах. З 1983 по 1999 рік викладав богослов’я Східних Церков в Екуменічному інституті Люблінського католицького університету. У 1993 році Папа Іван Павло ІІ призначив його Апостольським Візитатором для греко-католиків у Білорусі. У 1996 році був возведений у сан архимандрита.