Ввечері 21 вересня 2022 року Україна повернула з російського полону 215 людей, 108 з них – військові полку «Азов». Це найбільший обмін полоненими між Україною та РФ з 24 лютого.
Про те, що до участі в переговорах долучилися Туреччина, Саудівська Аравія та ООН — відомо. Але були й ті, чия участь не така очевидна. Зокрема, Папа Римський Франциск, передає CREDO.
Він особисто відіграв важливу роль у обміні, також вплинув на те, аби не відбулося анонсоване судилище над «азовцями», яких мали посадити у клітки.
Про це йдеться у матеріалі Української правди «Велике повернення. Як вдалося визволити “азовців” та чому Путін забрав Медведчука».
«До мене приїжджали деякі українські посланці… Також прибув військовий начальник, відповідальний за обмін полоненими, знову ж таки з релігійним радником президента Зеленського. Цього разу мені принесли список з понад 300 ув’язнених. Вони просили мене зробити щось, щоб здійснити обмін. Я одразу ж зателефонував російському послу, щоб дізнатися, чи можна щось зробити, чи можна прискорити обмін полоненими», — ділився з єзуїтами в Казахстані Папа Франциск ще 15 вересня.
Військовим начальником, про якого говорив Папа, був голова ГУР Кирило Буданов.
За даними УП, після розмови з Будановим, Папа Франциск розмовляв не лише з російським послом, але й з керівництвом КНР.
«Папа Римський, як би ми його не хейтили в Україні, був дуже плідно залучений у процес [обміну військовомолоненими] з кінця серпня. Він — один із тих, хто детально говорив про цей обмін із Будановим, з Ердоганом і з керівництвом КНР», — говорить автор статті на УП Роман Кравець.
Він додає, що Папа Франциск 16 серпня отримав від начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Буданова список усіх військовополонених: і цивільних, і військових. Після цього Святіший Отець телефонував до Туреччини та КНР, щоби сприяти обміну. Роман Кравець наголошує, що про важливу роль Папи говорять не тільки релігійні переговорники, але й українські розвідники: «Це дуже важливо — незаангажовані люди говорять про це».
Крім того, стверджує журналіст, Папа також мав вплив на те, щоби «азовців» не судили публічно в клітках, як окупанти планували зробити це в Маріуполі 24 серпня: «В тому числі цей суд міг не відбутися через те, що Папа Римський вписався за цю історію».
Ні Путін, ні Кіріл, які демонстративно не спілкуються з Папою Франциском, не можуть заперечити вплив понтифіка та моральний авторитет Ватикану.
Як відомо, ще навесні Понтифік тричі просив Путіна відкрити гуманітарний коридор до Маріуполя.
Пропонувалося навіть евакуювати людей катером під прапором Ватикану. Також Святіший Отець зустрічався з дружинами бійців полку «Азов», коли Маріуполь перебував у облозі російських військ, а захисники міста були заблоковані на «Азовсталі».
І хоч Папа намагався вийти на діалог із Путіном — йому це не вдалося. Папа не спілкується ні з Путіним, ні з Кірілом, зазначає Роман Кравець. Крім того, повідомляється про замороження стосунків між Ватиканом і РПЦ.