Греко-католицьке духовенство 29 травня провело ІІ Всеукраїнську прощу до. міста Перемишляни, що на Львівщині, присвячену четвертій річниці проголошення блаженного священномученика Омеляна Ковча покровителем душпастирів УГКЦ.
Цьогорічне паломництво очолив Архиєпископ Томас Едвард Галліксон, Апостольський нунцій в Україні.
Як повідомляє прес-служба Стийської єпархії УГКЦ, папського нунція супроводжували греко-католицькі священики, монахи та єрархія, зокрема, митрополити Ігор (Возьняк) та Василь (Семенюк), єпископи Тарас (Сеньків), Йосиф (Мілян) та Венедикт (Алексійчук).
Сама ж проща розпочалась молебнем до священномученика Омеляна Ковча в храмі Святого Миколая, де впродовж 1922-1943 років провадив своє душпастирське служіння блаженний.
Згодом колона священнослужителів вирушила до пам’ятника о. Омеляну Ковчу, а звідти до храму Святого Володимира, де відбулась Архиєрейська Літургія.
«Блаженний отець Омелян Ковч, покровитель священиків нашої Церкви, гіднний взірець священика, багато страждав, не нарікав, не звинувачував Боже Провидіння, що він, вірний друг Христа, ніс непосильні випробовування та тяжкий хрест. Чинив це із радістю, а не зітхаючи, бо пам’ятав, що за рани й терпіння прийде вічна нагорода. Тому радіємо тим, що маємо такого великого Покровителя й Заступника перед Богом, який знає наші потреби й представляє їх Господові», - звернувся під час проповіді до присутніх владика Ігор (Возьняк).
Апостольський адміністратором Стрийської єпархії Тарас (Сеньків) подякував архиєреям і священикам за участь у цій прощі. Він також подарував Апостольському нунцію - Томасу Едварду Галліксону, єдину в своєму екземплярі, ексклюзивно написану ікону блаженного священномученика Омеляна Ковча.
Архиєпископ Томас Едвард Галліксон звернувся до присутніх священиків із коротким словом, в якому йшлося про особу блаженного священномученника Омеляна, який «представляє для кожного з нас не лише виклик, щоб краще виконувати священниче служіння, але й джерело надії в щоденній боротьбі цілковито жити священничими чеснотами».
У 1922 р. о. Ковча призначено парохом Перемишлян. З приходом нацистської окупації на українські землі, врятував життя багатьом євреям. Публічно перешкоджав німецьким воякам спалити Перемишлянську синагогу, у якій перебували люди. Видав понад 2000 свідоцтв про хрещення, які давали євреям мінімальні шанси на виживання.
Звернувся з листом до Гітлера, в якому засуджував масові вбивства євреїв і вимагав дозволу відвідувати євреїв у гетто. За ці дії навесні 1943 року був заарештований гестапо і ув'язнений у концтаборі Майданек, де таємно продовжував свою священицьку діяльність.
25 березня 1944 р. загинув у газовій камері та спалений у крематорії концтабору смерті Майданек (нині на терені міста Люблін, (Польща)).
Отець Омелян Ковч до останнього у Майданеку залишався відданим і вірним душпастирем.
У 1999 р. Єврейська Рада України присвоїла отцю Омеляну Ковчу звання «Праведник України». 2001 року у Львові Омелян Ковч був беатифікований Папою Іваном Павлом ІІ. Восени 2008 р. Синод єпископів УГКЦ проголосив Блаженного Священномученика Омеляна Покровителем душпастирів УГКЦ. А 24 квітня 2009 р., у Києві, на території будівництва Патріаршого центру УГКЦ відбулося урочисте проголошення бл. свщмч. Омеляна Покровителем душпастирів УГКЦ. 25 березня 2009 р. у Майданеку (Польща) було відкрито таблицю пам’яті Блаженного українського священика Омеляна Ковча.