Батько засудженої на 7,5 років Ірини Данильченко, засновниці ПП "Грант", вкладниками якої були парафіяни "Посольства Божого", Володимир Данильченко розповів, як пастори церкви закликали вкладати гроші.
Нагадаємо, днями Деснянський суд виніс вирок Ірині за шахрайство - вона брала гроші у вкладників для інвестицій в будівництво, але так і не повернула близько $ 2 млн. Як сказали в прокуратурі Києва, вони мають намір ініціювати збільшення терміну покарання, незважаючи на те, що Ірина вагітна, повідомляє ТСН з посиланням на "Сегодня".
За словами Володимира Данильченко, створити "Грант" його доньку змусили в церкві, і місцеві пастори приводили прихожан робити внески. "Ірина страждала від алкоголізму, в 1998 році вона стала ходити до церкви Сандея, де обіцяли її вилікувати. Через 3 роки вона позбулася хвороби, але в церкві їй не подобалося, як і мені. Зате її мати стала активною прихожанкою, а Іру тягла туди мало не силою", - говорить Данильченко.
За його словами, в 2004 році в церкві з'явилися бізнес-проповіді. "Сандей вчив, як стати мільйонерами. Він говорив: у вас є квартири, ви їх можете закласти в банку, взяти кредит, частину грошей залишити для виплати відсотків, а частину вкласти в банки та інші фінустанови під більш високий процент. Він радив вкладати у багато установ, щоб убезпечити себе. Тоді почали з'являтися піраміди типу "Кінгз Кепітал", - говорить Данильченко. Його донька тоді стала добре заробляти. "Іра заклала нашу сімейну квартиру і купила одну недобудовану, зробила там ремонт і продала її вдвічі дорожче. Потім купила дві ... Після таких угод вона стала "мільйонером". Її мати розповіла про це в церкві. Після цього на Ірину став чинити тиск один з адміністраторів церкви, змушуючи доньку заснувати фірму. Мовляв, треба допомагати парафіянам теж заробляти. Так була створена фірма "Грант". Це було "служінням" Ірини", - говорить Данильченко.
За його словами, серед прихожан розпочався бум - вони масово брали кредити під заставу квартир. "Вкладаючи, зокрема, і в "Грант"- під 60% річних. Цей відсоток Ірині назвали в церкві - мовляв, такий же в "Кінгз Кепітал" і в інших структурах церкви. Гроші заробляли по тій же схемі: недобудова-ремонт-продаж. За рахунок прибутку розплачувалася з людьми", - пояснює Данильченко. "Грант" проіснував більше 2 років і збанкрутував в розпал кризи в 2009 році. "Продажі призупинилися. Всього вона взяла з людей 14 млн грн, а віддала у вигляді відсотків і тіла вкладу 16 млн грн. Вона залишилася винна 3,2 млн. Коли не вистачало грошей для виплати відсотків, вона закладала в ломбарді свої прикраси. Іру зробили крайнього, хоча в церкві на неї тиснули", - переконаний Данильченко.
Вкладники "Гранта" підтверджують, що інвестувати їх переконували в церкві. "Це афера, і вона була заздалегідь продумана, - говорить потерпіла Ольга Базова - Данильченко мені не повернула $ 115 тис., у мене квартира закладена. Йшло полювання на квартири людей. Відсотки мені не здалися якимись дивними, адже її рекомендував Сандей, а це авторитет. Ми знаходилися під впливом пастора, він вимагав, щоб ми це робили. Він зі сцени кричав: "Встаньте, у кого квартири в Києві". Я встала. "Ви зобов'язані взяти кредити під ваші квартири - ви сидите на мішках грошей. Ганьба для церкви - бідні люди", говорив Сандей. Є експертиза, що ми перебували під гіпнозом. Нас вели в банк, підсовували папери, ми підписували. Йшов моторошний вплив - ми не пам'ятаємо, що підписували, як зомбі", - говорить Базова.
За словами Данильченка, розквіт банків при церкві почався в середині 2000-х років. "Всього таких структур - близько 30:"Кінгз Кепітал","Грант","Клуб 1000 мільйонерів", банк"Леон"- їх вкладниками були парафіяни "Посольства". Одна стара бігала по церкві з сумкою грошей і кричала "Ну куди мені вкласти ці гроші? Я хочу стати мільйонершею". У такі моменти підходили доброзичливі пастори і пропонували, куди вкласти", - розповідає Володимир Данильченко. За його словами, заробляла середня ланка керівництва Посольства.
"Це пастори й адміністратори. Допускаю, що Аделаджа міг і не знати про це. Вони приводили людей в один з банків, за що отримували відсотки", - каже батько. Базова каже, що відсоток був близько 5 від суми угоди. Адвокат постраждалих від "Кінгз кепітал" Іван Боднарук каже, що зараз готуються справи проти керівництва "Клубу 1000 мільйонерів" та інших банків при "Посольстві".