Патріарх Філарет запевнив Президента Всесвітнього єврейського конгресу Рональда С. Лаудера, що Київський Патріархат не підтримує будь-які дії чи заклики, спрямовані на розпалювання ненависті щодо євреїв.
Глава УПЦ КП також спростував інформацію, що духовенство, очолюваної ним Церкви, брало участь у релігійному обряді, на якому використовувалася фашистська символіка.
Про це йдеться у листі Патріарха Філарета до Президента ВЄК.
«Спільне завдання людей усіх націй, віросповідань та світоглядних переконань – робити висновки з трагічного минулого, не допускати, щоби кровожерні зло, ворожнеча, ненависть знову оселялися в серцях та спонукали до вбивства чи переслідування інших людей лише за те, що вони не належать до твоєї нації, не сповідують твою релігію чи не поділяють твій світогляд», - заявив він.
Президента ВЄК Рональда Лаудера, як відомо, стривожило, що в Україні з «з поминальною молитвою і військовими почестями перезаховують есесівців» і участь у цьому беруть священики УПЦ КП.
Йдеться, зокрема, про перепоховання останків 16 воїнів дивізії СС «Галичина» у селі Гологори Золочівського району Львівської області 28 липня цього року. Цей захід ініціювали і провели представники громадський організацій, депутати та місцеві активісти, одягнені у форму воїнів-дивізійників. Відбулися поминальні молитви у церкві та на цвинтарі.
Участь священиків у перепохованні, на думку Президента ВЄК, «надала релігійну легітимність реабілітації СС» . Незадовго після цієї події Рональд Лаудер відтак звернувся до Патріарха Філарета із закликом використати свій моральний авторитет та запобігти у майбутньому присутність духовенства на акціях, де використовують «уніформу, яка уособлює собою зло геноциду».
«Щодо конкретного випадку, який викликав Вашу стурбованість та став безпосереднім приводом до Вашого листа, то маю повідомити, що за інформацією, отриманою мною від Львівської єпархії нашої Церкви, священики, які брали участь у тій події, не належать до Української Православної Церкви Київського Патріархату, і жодного благословення від імені нашої Церкви на проведення цього заходу не надавалося», - зазначив у своєму листі до Президента ВЄК Предстоятель УПЦ КП.
Патріарх Філарет зауважив, що покликання Церкви молитися за усіх людей – добрих і поганих.
«Церква молиться за упокій душ всіх померлих християн, що належать до неї. Молиться незалежно від того, яких справ, добрих чи поганих, було більше вчинено ними за життя. І навіть, якщо людина вчинила зло, то молитва за неї не означає його виправдання, бо після смерті все віддається на суд Божий, найбільш довершений і остаточний», - заявив він.
Першоєрарх водночас пояснив, що не схвалює використання фашистської символіки під час релігійних обрядів.
«В той же час вважаю недоречною наявність під час релігійних обрядів фашистської символіки, зокрема символіки СС, – адже фашизм серед багатьох країн приніс і в Україну мільйони смертей, страждання, горе і руїну, а його жертвами стали і українці, і росіяни, і євреї, і поляки, і роми, і представники багатьох інших національностей, які жили на землях нашої держави», - підкреслив він.
«Ще раз висловлюючи Вам свою повагу бажаю запевнити у нашій незмінній відданості справі встановлення миру між народами, добрих відносин між різними націями та між послідовниками різних віросповідань», - наголосив Патріарх УПЦ КП Філарет.