Патріарх УПЦ КП Філарет негативно висловився про схиархимандрита Зосиму (Сокуру) – колишнього духівника Президента Віктора Януковича і дуже шановану особу в РПЦ.
« Авантюрист. І російський шовініст. Це ж він збурював Донбас проти Української Церкви!», - сказав Патріарх Філарет.
Схиархимандрита Зосиму, як відомо, на Донеччині люди вважали за провидця. Проте глава УПЦ КП каже, що цю славу чернець здобув у нечесний спосіб.
«У нього була прислуга, і коли приходили за порадами парафіяни, хворі зі своїми бідами, він висилав своїх отих прислужниць поговорити, довідатися: звідкіля ти, хто ти, ім’я твоє, які там у тебе скорботи, що ти хочеш від старця отримати? Людина розкаже, а ця прислужниця йде, розповідає цьому Зосимі: ось там така жінка, ім’я її таке-то, у неї такі-то біди», - веде мову Патріарх УПЦ КП.
«І коли людина до нього заходить, він каже: «А, Марія!» І ця Марія думає: «А звідкіля він мене знає? Я ж перший раз з ним спілкуюся! А він мене по імені називає – значить, прозорливий!» І починає їй розповідати те, що вона розповіла прислужниці. Таким чином вводив людей в оману, видавав себе за старця… Я вважаю, що людина, яка вірує в Бога, священик, чернець, так робити не може», - стверджує він.
Критично висловився Патріарх Філарет і про суспільну діяльність ченця.
«Його поклонники вважають, що це свята людина. Скажіть, якщо він свята людина… Він схиму прийняв, а схимники – це затворники, які не повинні виходити вже в суспільство. А він в цих схимницьких одежах – на демонстрацію їздив! Ну, хіба це схимник?», - запитує Предстоятель Київського Патріархату.
Схиархимандрит Зосима (Сокур), нагадаємо, народився 1944 року на Уралі. Більш ніж чверть століття душпастирював на Донбасі. Там він заклав Свято-Успенську Миколо-Василівську обитель. 19 вересня 1997 року чернець дав шлюб Віктору Януковичу і його дружині Людмилі. Схиархимандрит Зосима виступав проти автокефалії Української Церкви. У своєму заповіті він закликав «твердо стояти за канони» РПЦ.
«У разі відпадання від єдності Руської Православної Церкви, - правлячого архиєрея не існує, монастирі переходять у ставропігійному управління, під омофор Святішого Патріарха Московського і Всієї Русі», - заповідав своїм послідовникам чернець.
Після смерті у 2002 році про схиархимандрита написали книгу та зняли два фільми. Ще за життя його вважали духовним символом Донбасу.
Патріарх УПЦ КП, натомість, не погоджується з такою оцінкою.
«Але згадайте – був же такий Григорій Распутін, якого цар з царицею вважали святим і до себе дуже наблизили. Він навіть хворому сину царя міг кровотечу зупиняти, яка через хворобу сама не зупинялася. І досі є ті, хто його називає святим, ікони пише… Але історія виявила, хто він був насправді. Так само в Росії зараз дехто Івана Грозного називає святим – а це ж був тиран, багатьох людей замордував, в тому числі тих, хто справді є святими: митрополита Филипа Московського, Корнилія Псково-Печерського!», - наголосив Патріарх УПЦ КП.