У Свято-Георгіївському монастирі, що на Рівненщині, 17 червня УПЦ КП урочисто вшанує пам’ять українських козаків та селян, які загинули в битві під Берестечком у 1651 році. Помолитися за душі спочилих до Берестечка приїде Патріарх УПЦ КП Філарет.
Про це РІСУ повідомив архиєпископ Чернігівський і Ніжинський Євтстратій (Зоря).
Очікується, що Глава Київського Патріархату у співслужінні з кількома архиєреями та півсотнею священиків відправить Літургію та панахиду перед храмом.
«Київський Патріархат уже кілька років поспіль приїжджає у червні до Берестечка, аби помолитися за душі загиблих. Це особливе місце для кожного українця. Адже тут знайшли свій останній спочинок козаки та селяни, які виборювали нашу свободу», - сказав він.
Під Берестечком, як відомо, розташована найбільша в Україні могила козаків, які загинули у битві 1651 року. Останки загиблих нині покояться у підземеллях храму Свято-Георгіївського монастиря. Його спорудили на початку ХХ століття. Храм має три престоли, розташовані один над одним, що є унікальним у світовій архітектурі.
«Монастир зводили з метою возвеличення Російської імперії – хотіли показати, що козаки нібито воювали і гинули за царя, за возз’єднання з православними братами. Нині ж це є осередок незламності українського духу», - наголосив архиєпископ.
За традицію, вшанувати пам’ять козаків до Берестечка приїдуть також чисельні громадські діячі, народні депутати, представники влади.
По завершенні Літургії та панахиди заплановано покладання квітів до пам’ятника полеглим у національно-визвольній війні проти польського поневолення.
Битва закінчилась перемогою польського війська (чисельність якого сягала кількасот тисяч). Загальноприйнятою є думка, що основних своїх втрат козаки зазнали, переправляючись через р. Пляшівку, під час виходу з битви. Однак останні наукові дослідження показують, що кількість загиблих козаків в польських історичних джерелах (до 30.000 убитими) є значно перебільшеною. Археологічні розкопки, що проводяться в останні десятиліття на місці битви віднайшли рештки лише близько сотні загиблих під час переправи козаків. Іншим свідченням на користь незначних втрат української армії було те, що Богдан Хмельницький вже через два місяці зумів зібрати майже стотисячне військо під Білою Церквою, блокувавши там польсько-литовські війська і змусивши їх укласти мир, що було б неможливим за умов важких втрат українсько-козацької армії під Берестечком. У радянській історіографії (до початку розкопок на місці битви) була поширена цифра у 10.000 загиблих в ході битви козаків.
Причиною поразки козацького війська було те, що татари полишили поле бою, захопивши з собою Богдана Хмельницького. Битва під Берестечком була найбільшою за усю Визвольну війну.