Created with Sketch.

Патріарх Філарет вважає, що проблем сучасного православ’я вдалось би уникнути, якби Московський Патріархат своєчасно надав автокефалію українській Церкві

17.08.2011, 09:41

Роль Православної Церкви послабилась, тому що зараз іде внутрішня боротьба між різними частинами православ’я.

Про це Глава УПЦ КП заявив в інтерв’ю кореспонденту сайту «Розпад Радянського Союзу. Усна історія незалежної України – 1988-1991».

На запитання, чи утворення Української незалежної держави посилило позиції православія, чи послабило, Патріарх Філарет відповів, що при ситуації, яка склалася на сьогодні в православ’ї, в православ’ї Московського Патріархату, роль Православної Церкви послабилась, тому що зараз іде внутрішня боротьба між різними частинами православ’я: українсько-російського, і в самій Україні промосковського і автокефального руху.

«Тобто, ми духовні сили витрачаємо на справи, якими не повинні займатись. Якби своєчасно Московський Патріархат надав автокефалію, то в Україні створилась би єдина, але досить міцна Церква. І треба мати на увазі, що в Україні Православна Церква досить активна. Бо ще за часів Радянського Союзу тут було зосереджено 60 відсотків парафій всього Московського Патріархату. І Україна забезпечувала кадрами духовенства не тільки Україну, але й частково і Росію. І тому в Україні, в нових умовах незалежної держави, Православна Церква стала б досить міцною. І вона всю цю духовну свою енергію витрачала б на відродження духовності суспільства. Зараз ми витрачаєм нашу енергію не на те, що треба, а навпаки, інші релігійні сили, використовуючи те, що між православною ведеться суперечка, боротьба, протистояння, – сюди засилають місіонерів, різних: і таких, які приносять користь, і тих, які нам шкоду наносять. І тому таке враження складається, що православіє на сьогодні послабне.

В Росії те ж саме відбувається, а цього могло не бути. А могло не бути, якби був зроблений крок вірний – погодились би на автокефалію Української Церкви. Тоді дві Церкви існують – Російська і Українська, але в добрих стосунках, які одна одній допомагають. І в самому православ’ї, як уже брати в цілому, не було б тих проблем, які виникають зараз. Бо зараз виникають проблеми протистояння Москви і Константинополя.  Із-за чого? Із-за України, із-за Естонії, Латвії. Тобто, із-за тих територій, які могли б спокійно відійти від Московського патріархату, але залишаючись в Православній Церкві, знаходячись в добрих стосунках... Тому що, принцип православ’я – це помісність Церков, які об’єднуються єдиною вірою і в християнській любові», – сказав Патріарх Філарет.

За його словами, в православ’ї нема єдиної зовнішньої організації, як існує в Римо-Католицькій Церкві, де Папа є єпископом, без благословення якого не може поставляться жоден єпископ в любій точці Земної кулі. «А в православ’ї цього нема. Наша єдність базується на зовсім інших принципах. І це могло б бути, якби не були оці настрої такі великодержавні… Не тільки в самих структурах держави, а і в Церкві, щоб цього не було. Тому, що сила Церкви полягає не в єдності зовнішній, а в єдності духовній», – наголосив в інтерв’ю Патріарх Філарет.

Читайте також
Православні Відбулося чергове засідання Священного Синоду Православної Церкви України
Вчора, 21:37
Україна і світ Вселенський Патріарх Варфоломій підтвердив свою участь у глобальному саміті миру
Вчора, 20:43
Міжконфесійне На Київщині з Московського Патріархату до ПЦУ перейшли понад 250 релігійних громад
Вчора, 17:00
Держава Президент України подякував єпископату УГКЦ та ПЦУ за підтримку українців на фронті й у тилу
Вчора, 16:41