Патріарх Святослав назвав три події 2021 року, які стали знаковими для УГКЦ

30.12.2021, 09:02
Католики
Патріарх Святослав назвав три події 2021 року, які стали знаковими для УГКЦ - фото 1
Глава УГКЦ Святослав 29 грудня у прямому ефірі на "Живому телебаченні" підбив підсумки року, що минає, та поділився своїми очікування від року прийдешнього. Співрозмовником Предстоятеля був політолог, викладач Київської школи економіки, член наглядової ради Суспільного мовлення, експерт у сфері комунікацій Євген Глібовицький.

Патріарх Святослав назвав три знакові події 2021 року: 75-річчя Львівського псевдособору, 425-річчя Берестейської унії та 10-річчя трьох митрополій УГКЦ.

Це дати, які, за словами Патріарха УГКЦ, показують "певну систему координат, у якій ми рухаємося та дозріваємо. Вони нагадують нам про вічні теми, які в ці річниці повертаються, і це означає, що ми шукаємо їх осмислення".

75-річчя Львівського псевдособору

«Найперше, ми згадували про 75-ліття сумнозвісного Львівського псевдособору 1946 року, під час якого наша Церква була офіційно ліквідована і загнана у підпілля. Коли після Майдану відкрилися секретні архіви СБУ, наші історики й науковці врешті змогли вивчити певні таємні документи і презентувати плоди своєї праці. Це була дуже емоційна хвиля, яка унаочнила документально, що Львівський псевдособор не був церковною подією. Це була подія, повністю зоркестрована, змодельована і здійснена державною репресивною машиною СРСР», – пригадав Глава УГКЦ і додав,що подія Львівського псевдособору, завдяки цим дослідженням, була по-новому переосмислена в академічному середовищі.

425-річчя Берестейської унії

Пригадуючи цю подію, Глава УГКЦ пояснив, що річниця унії спонукала переосмислити в церковних колах дуже глибокі питання, зокрема, чи є церковна єдність чимось, чого треба шукати, а чи радше це питання краще залишити в минулому і сказати, що це нам більше не потрібно.

«Взагалі – питання єдності Церков України сьогодні стоїть на порядку денному чи ні? Колись ми чули, що є соціальний запит на церковну єдність – зокрема, після Майдану. А як це звучить сьогодні?» – додав він.

Блаженніший Святослав розповів, що дату Берестейської унії Церква осмислювала в контексті візиту до України Вселенського Патріарха Варфоломія.

«Справді, УГКЦ, як Церква, намагається осучаснити свою екуменічну концепцію – наше ставлення до наших братів православних, протестантів, представників інших релігій. Саме тому відбулася ціла низка заходів, присвячених 425-річчю Берестейської унії, і ми ще раз нагадали собі, що УГКЦ має певну місію – особливо чувати над пошуком колись існуючої, а тепер втраченої єдності між християнами, єдності, яка є частиною тотожності кожної Східної Церкви, в тому числі і УГКЦ», – підкреслив Предстоятель.

10-річчя трьох митрополій УГКЦ

Третя знакова подія, на яку звернув увагу Блаженніший Святослав – це десятиріччя створення трьох нових митрополій в Україні: Львівської, Івано-Франківської та Тернопільсько-Зборівської. За словами Глвви УГКЦ, святкування десятиріччя митрополій – це гарна нагода побачити, як зросла Церква впродовж десяти років.

«Десять років тому відбулася певна децентралізація наших церковних структур, які, з одного боку, весь цей час вчилися бути митрополіями, а з іншого – ми, як Церква, почали функціонувати по-новому, як справді патріарша Церква», – наголосив Патріарх УГКЦ.

«У наших митрополій – різні обличчя. Це наш шанс для розвитку, який дає можливість кожному свою тотожність зберегти, але й творити єдність на інших засадах. За ці десять років наша помісна Церква в Україні і цілому світі дуже виросла, були проголошені нові церковні структури за кордоном: митрополія у Бразилії, третя єпархія у Польщі, екзархат в Італії, збудовано десятки нових храмів. Тому ця десятилітня перспектива – гарна нагода для Церкви побачити себе, свою історію, свої виклики, але й свої можливості», – додав він.

«Отож, 2021 рік спонукав нас роздумувати над тим, що було 425 років тому, коли ми наново виходили на світову арену, як Церква не лише локальна, місцева, Київського християнства, а як Церква, яка є частиною християнства вселенського. Ми згадували те, що нас загнало в підпілля 75 років тому. Відтак ми дивилися на нашу Церкву в ретроспективі десятилітнього шляху, щоб розуміти, якими ми маємо бути, щонайменше, через десятиліття. Тож цей рік був цікавим часом – часом переосмислення і досліджень, часом пошуку нових моделей церковного сопричастя. Врешті, це був час виходу з онлайну і часткового повернення назад в офлайн. Ми здобували досвід, як нам бути Церквою по-новому, відповідно до нових суспільних, історичних, культурних і навіть епідеміологічних обставин. Але ми є – розвиваємося, працюємо, служимо своєму народові, де б він не був», – підсумував Блаженніший Святослав.