Created with Sketch.

Патріарх Варфоломій І назвав умову, за якої Україна отримає помісну Церкву

17.11.2012, 17:14

Про об’єднання Українських Церков йшлося під час годинної зустрічі у Стамбулі директора Інституту культурологічних та етнополітичних досліджень Міжрегіональної академії управління персоналом і літературознавця Василя Яременка з Вселенським Патріархом Варфоломієм.

Про об’єднання Українських Церков йшлося під час годинної зустрічі у Стамбулі директора Інституту культурологічних та етнополітичних досліджень Міжрегіональної академії управління персоналом  і літературознавця Василя Яременка з Вселенським Патріархом Варфоломієм.

Приводом для зустрічі став вихід у світ унікальної пам’ятки часів Київської Русі Луцького Євангелія. Адже це пам’ятка того часу, коли Візантія була нашим духовним центром, а Константинополь вважався ідеологічною столицею. Тож Луцьке Євангеліє підтверджує прямий зв’язок із Візантійською патріархією, яка є Церквою–матір’ю для Української Церкви.

Про розмову з  Патріархом літературознавець розповів газеті Україна молода. За його словами, найголовнішою темою було — церковне будівництво в Україні.

«Я заздалегідь продумав як розпочати розмову. Тож спитав: під час візиту в Україну 2009 року ви сказали, що будете молитися, аби Бог послав Україні помісну незалежну церкву. Як ідуть «переговори» із Богом з цього приводу, чи доходять до нього ваші молитви і на що нам сподіватися у найближчому майбутньому? Це питання дуже актуальне в Україні і особливо цікавить ту частину української інтелігенції, яку я представляю. Він усміхнувся і сказав: переговори ідуть. Мовляв, молитви посилаються. І я твердо вірю, сказав Патріарх, що українські церкви об’єднаються і Україна в найближчому часі (йдеться про найближчі роки) матиме свою єдину помісну церкву. Вони б могли, каже, уже давно об’єднатися, але не було звернення про надання вашій Церкві статусу помісної. Для цього потрібні спільні дії владик і президента — глави держави. Після звернення від України це питання вирішуватиметься на Синоді. Але ми, наголосив він, ніяких прохань ні від кого не одержали. Голос знизу — від віруючих, як ось зараз від вас — ми чуємо. Але офіційного звернення не було», – йдеться в інтерв’ю.

Від оточення Патріарха Василь Яременко довідався про підготовку до Вселенського Собору — він уже десятки років готується: «На нього виноситься 10 питань, які узгоджуються консенсусом. Вісім уже погоджені, а два залишаються відкриті. Вони стосуються відновлення пентократії, тобто правління православним світом п’ятьма патріархами. Їх було п’ять від часу заснування, і церква називалася «кафолічна» — всесвітня. Західним світом управляв авінйонський патріарх, який пізніше став Папою Римським і відділився. Залишилося чотири — Олександрійський, Єрусалимський, Антіохійський і Константинопольський. Першість Константинопольського Патріарха визнають інші три Патріархи. На посаду п’ятого нині претендують три, і керівництво Церкви не може дійти згоди, хто ж посяде це місце. Свого Патріарха пропонує Кіпрська Церква — найстаріша, і, згідно з канонами, саме від цієї Церкви мав би бути Патріарх, однак на керівну роль також претендують очільники Румунської та Російської Церков. Причиною є Кирило, який претендує бути п’ятим вселенським Патріархом і таким чином керувати всесвітнім православ’ям. Не погоджене й друге питання — хто має голосувати на Вселенськім Соборі. Варфоломій й інші Патріархи наполягають, аби голосували митрополити. Натомість Кирило хоче, щоб право голосу мали всі єпископи. Бо їх у Російській церкві найбільше — туди ж входить і Україна, як частина Московської патріархії. Відверто проглядається бажання Москви взяти в свої руки світове православ’я».

В інтерв’ю Василь Яременко розповідає, що коли Алексій заявив, що Україна — це московська канонічна територія, а Кирило це повторив, то чотири Патріархи публічно заявили: згідно з канонами, це не канонічна територія Російської Церкви. Християнство Київська митрополія прийняла від Візантії, і після того, коли Москва отримала патріархію, ніколи питання про передачу юрисдикції не стояло. Так що Україна — це канонічна територія Константинопольського Патріархату.

Як наголошує науковець, з розмови з Патріархом Варфоломієм він зрозумів, що потрібна політична воля керівників держави. Без неї ми ніколи не матимемо своєї єдиної Церкви. Очевидно, за словами Василя Яременка, комусь вигідно, щоб міжцерковне протистояння тривало.

 

Читайте також
Суспільство СБУ затримала клірика УПЦ МП, який шпигував за оборонцями Харкова
Сьогодні, 10:18
Інші конфесії У Кременчуці планують збудувати мечеть
Сьогодні, 09:58
Православні Митрополит Епіфаній у Чернігові звершив молебень у в одному з найдавніших храмів Русі
Сьогодні, 09:24
Католики Папа Римський закликав молитися за Україну та Ізраїль
Сьогодні, 09:00