17 червня стало відомо про рішення Російської Православної Церкви (РПЦ) створити грузинську парафію в Парижі. В Грузинській Патріархії заявляють, що таке рішення Російської Церкви стало неприємною новиною, про яку вони дізналися із ЗМІ.
Таку заяву зробив керівник зовнішньо-церковних відносин Грузинської Православної Церкви митрополит Зугдідський і Цаїшський Герасим (Шарашенідз).
Того ж дня Грузинська Патріархія оприлюднила заяву Патріарха і Католікоса Іллі ІІ, а також лист митрополита Герасима (Шарашенідзе) до очільника західноєвропейських парафій РПЦ митрополита Дубнинського Іоана (Реннета) з проханням відмовитися від створення грузинської парафії РПЦ в Парижі.
Текст звернення було опубліковано на офіційному сайті Патріархії Грузії.
У зверненні сказано, що Грузинська Патріархія дізналася про намір митрополита Іоана створити грузинську парафію РПЦ в Парижі «з інформації, опублікованої в інтернеті». Настоятелем нової парафії повинен стати священнослужитель грузинського походження, який перебуває в юрисдикції західноєвропейської Архієпископії РПЦ, архімандрит Єрофей (Маргвелашвілі). Перше Богослужіння для грузинської діаспори він планує провести 20 червня.
Грузинська Патріархія запевняє митрополита Іоана, що Православна Церква Грузії піклується про співвітчизників, котрі живуть в інших країнах і нагадує про існування з 2009 р в Парижі грузинської церкви на честь Святої Цариці Тамари, якою опікується архімандрит Антоній (Канделакі).
«Намір заснувати грузинську парафію під керівництвом архімандрита Єрофея для нас є абсолютно неприйнятним і причиною таких подій ми вважаємо стала відсутність з Вами необхідної комунікації», - заявляє Патріархія Грузії.
У листі також висловлюється надія, що дане «непорозуміння» буде вчасно усунуто і не стане перешкодою для взаємини обох Церков.
Грузинську парафію Святої Цариці Тамари в Парижі було засновано 14 травня 2009 року. Задля освячення храму з візитом до Парижу прибув Патріарх Ілля ІІ. Він заявив, що це перший православний храм у Європі, який увійде до юрисдикції Грузинської Патріархії.
«Відбулася історична подія — свята цариця Тамара вступила в саме серце Європи», — сказав Патріарх під час освячення.
Як відомо, до відновлення автокефалії ГПЦ (1990 року) православні грузини в Європі окормлялися духовенством Російської Православної Церкви за кордоном та Константинопольської Православної Церкви. Першу ж грузинську парафію Святої Ніно у Парижі було засновано 1929 року. Довкола неї згуртувалися грузинські православні біженців у Франції, які покинули батьківщину після вторгнення в Грузію російських більшовицьких військ у 1921 році. Довгий час парафія Святої Ніно залишався єдиною грузинською парафією за межами Грузії. Згодом парафія увійшла під юрисдикцію Вселенського патріарха. Найвідомішим очільником парафії Святої Ніно в Парижі вважається архімандрит Григорій (Перадзе). Під час Другої світової війни німецька окупаційна влада заарештувала його. Згодом архимандрита депортували до Освенциму, де він і загинув як мученик у 1942 році.
Матеріал підготував для РІСУ Василь Домбровський.