• Головна
  • Новини
  • Під Києвом встановлять унікальну язичницьку святиню – дуб Перуна VIII ст....

Під Києвом встановлять унікальну язичницьку святиню – дуб Перуна VIII ст.

06.07.2013, 11:04
Під Києвом встановлять унікальну язичницьку святиню – дуб Перуна VIII ст. - фото 1
У Національному музеї народної архітектури та побуту України в с. Пирогово на околиці Києва 6-7 липня відбудеться свято Івана Купала, на якому буде відкрита експозиція «Дуб Перуна».

Язичники.jpgУ Національному музеї народної архітектури та побуту України в с. Пирогово на околиці Києва 6-7 липня відбудеться свято Івана Купала, на якому буде відкрита експозиція «Дуб Перуна».

Про це заявив голова Опікунської ради Економічної палати торгівлі Ігор Дідковський. Експерти вважають, що просто неба унікальна пам’ятка української культури буде знищена, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт Всеукраїнської асоціації музеїв.

«Якщо ставити дуб, то на найближчі 2 тисячі років. Шпаклюватимуть його тріщини, а потім покриватимуть певним розчином. Він буде стояти під відкритим небом і збережеться для наступних поколінь як експонат і духовна святиня», - заявив Ігор Дідковський.

Ідеться про археологічну пам’ятку — дуб 8 ст. н. е., який був знайдений в Дніпрі біля гирла Десни в 1975 році і досліджений Інститутом археології НАНУ.

За словами директора музею в Пирогово, реставратори оброблять ствол дуба спеціальними розчинами для кращого збереження дерева. Як відзначив керівник художньої групи «Ферма Писанка» Юрій Шостак, дуб буде закріплений чотирма опорами, які кріпитимуться до бетонних подушок, а сам стовп буде окований нижнім циліндром, а також захоплений декількома обручами із сталі.

Генеральний директор музею Дмитро Заруба так аргументував необхідність цього заходу: «Нам потрібно відновити цю експозицію для того, щоб всі відвідувачі, кияни, іноземні туристи побачили, дійсно, святиню, яка залишилась і, на жаль, зберігалась не в тому стані, в якому повинна була б. Ми не кажемо про те, що експозиція — це буде якесь ритуальне місце. Це буде просто експозиція, до якої будуть запрошуватись відвідувачі, різноманітні громадські організації для того, щоб відтворювати ті традиції культури, духовності, історії, яку має Україна».

Водночас ветерани музею виступили з критикою проекту. Вони запевняють, що понад 30 років дуб є в експозиції музею, експонується і зберігається належним чином з відповідною супровідною інформацією. Відомості про нього здавна публікуються в різних наукових виданнях. Працівники музею в своїх екскурсіях повідомляють про цю пам’ятку. Однак фахово розроблених і перевірених технологій збереження такої деревини під відкритим небом на сьогодні немає. "Законсервоване і накрите від опадів дерево добре збереглося протягом 38 років експонування в музеї, але від такого втручання пам’ятка загине в лічені місяці", - пишуть ветерани-музейники у, листі на сайті Всеукраїнської асоціації музеїв.

Крім того, зазначають експерти, "прадавні масові ритуали відбувалися біля живого дерева, а не біля його мертвого стовбура". До того ж, усе дійство велося в єдиному цілісному обрядовому культовому комплексі, який на сьогодні втрачений.

"Невже перед тим, як грюкнути дверима, Ви хочете знищити ще одну унікальну пам’ятку української культури, до того ж єдину в Європі? Вам заманулось відчути в Музеї дух Перуна, але за півтора роки директорства Ви так і не зрозуміли, що завдання Музею — ЗБЕРІГАТИ пам’ятки, а не знищувати їх задля дешевих видовищних ефектів", - звертаються ветерани музею до нинішнього директора установи Дмитра Заруба.