Уже найближчим часом має розпочатися історичне об'єднання православ'я в Україні, що закладе фундамент для створення єдиної помісної Церкви.
Як відомо, центром світового православ'я є Константинополь, або – Вселенський Патріархат. І нещодавно саме тут Вселенський Патріарх Варфоломій у розмові з українськими єрархами прямо сказав, що вірить в об'єднання української Церкви в єдину помісну і навіть готовий надати їй статус автокефалії.
"Я твердо вірю, що українські Церкви об'єднаються і Україна в найближчому майбутньому буде мати єдину помісну Церкву", — зазначив Вселенський Патріарх Варфоломій.
"У минулому році він ще окремо підкреслив, що Вселенська Патріархія не залишає цю проблему і вважає своїм обов'язком і обов'язком всього православ'я допомогти ліквідувати негаразди в українській Церкві", – уточняє релігієзнавець Олександр Саган.
Українське православ'я зараз розділене на три частини: Українська Православна Церква (Московського Патріархату), Українська Православна Церква Київського Патріархату та Українська Автокефальна Православна Церква. Остання значно менша за перші дві.
"Автокефали" нещодавно втратили предстоятеля — помер митрополит Мефодій. І зараз церква перебуває на роздоріжжі. Та раптом напередодні Великодня місцеблюститель Української Автокефальної Православної Церкви Митрополит Макарій заявив, що їхня Церква хоче почати процес об'єднання з УПЦ Київського Патріархату.
В ексклюзивному інтерв'ю ТСН.Тижню він навіть вказав час - одразу після свят.
"Зараз уже той час настав, щоби реально не процеси починати, а реально діяти. Не треба дармувати жодного дня. Треба зустрічатися, розмовляти і робити реальні кроки. Я готовий до того (об'єднання Церков). Тому що розумію, що то потрібно Україні. Ой, як потрібно!", — підкреслив місцеблюститель Української Автокефальної Православної Церкви митрополит Макарій.
"Автокефали" навіть зняли всі дражливі умови, що обговорювали раніше. Зокрема, щодо відходу Патріарха Філарета з посади глави об'єднаної Церкви. Більше того, тепер УАПЦ готова об'єднатися з Київською Патріархією, взагалі не претендуючи на керівні посади в УПЦ КП.
"Умови є. Умови будуть виникати. Різні умови. Я не претендую і не буду претендувати на керівництво. Я готовий поступитися. Готовий чимось більшим поступитися", — сказав Митрополит Макарій.
Місцеблюститель УАПЦ буквально породив сенсацію. Журналісти передають ці слова Патріарху Філарету. Він здивований і реагує миттєво.
"Якщо вони серйозно хочуть об'єднуватися – давайте об'єднуватися, починати діалог, предметно говорити про об'єднання. А не просто говорити заради самого об'єднання, а об'єднання до цього часу немає. Тому ми чекаємо їх", — підкреслив Предстоятель УПЦ КП Патріарх Філарет.
Подібне злиття УАПЦ із УПЦ Київського Патріархату може означати грандіозний крок до створення однієї з найбільших Церков православного світу.
"У 2005-2007 роках, коли активно велася робота з підготовки об'єднавчого помісного собору, однією з умов, скажімо так, початку процесу унормування життя в Україні Константинопольский Патріархат висував саме об'єднання цих Церков – УАПЦ із УПЦ КП", — говорить релігієзнавець Олександр Саган.
"Із Московським Патріархатом об'єднання буде. Тільки буде не з гори, не від єрархії, духовенства, а від народу. І цей процес уже почався. І з Автокефальною Церквою буде, і з Московським патріархатом буде. Треба почекати. Господь сам приведе всіх до єдності", — переконаний Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату Патріарх Філарет.
Покійний митрополит Володимир (УПЦ (МП)) мріяв бачити українську Церкву єдиною. Власне, це і заповідав.
"Бажання єдності завжди було присутнім у Церкві. На жаль, цей процес, котрий був започаткований Митрополитом Володимиром, на сьогоднішній день з якихось чи то об'єктивних, чи то суб'єктивних причин не йде поступом уперед", — уточняє митрополит Олександр (Драбинко), колишній секретар Митрополита Київського і всієї України Володимира.
Журналісти також хотіли почути думку і Митрополита Онуфрія, нинішнього Предстоятеля УПЦ (МП), що він думає з приводу єдиної помісної Церкви в Україні. Але він доручив цю розмову митрополиту Клименту.
"Українська Православна Церква завжди готова спілкуватися і шукати шляхи для зцілення рани розколу. Коли ми говоримо про діалог, то цей діалог повинен впершу чергу ґрунтуватися на бажанні спілкуватися, бажанні вислухати один одного. Поступитися чимось", — каже голова синодального інформаційного відділу УПЦ (МП) єпископ Климент.
Як йдеться у сюжеті, поки прірва є великою. Але віриться, що за допомогою Вселенського Патріарха вона буде подолана. Патріарх Варфоломій має великий досвід.
"У нього є великий досвід. Зовсім недавно Вселенська Патріархія була чинником у тому, що Болгарська Православна Церква знову стала єдиною. Хоча там теж було дві гілки і досить агресивно налаштовані одна проти одної", – зазначає релігієзнавець Олександр Саган. Про це повідомляє УНІАН.