Про те, що питання церковних розколів в Україні не включене до порядку денного Всеправославного Собору, запланованого на 2016 рік, і чому це так розповів в інтерв’ю для порталу “Про Церкву” керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський Антоній (Паканич).
«Каталог тем для розгляду на Всеправославному Соборі був опрацьований ще наприкінці 1960-х років, коли сучасних церковних розколів в Україні ще не існувало. Тоді ж було вирішено, що на Всеправославному Соборі мають розглядатися лише питання загальноцерковного масштабу. Тому внутрішні питання життя окремих Помісних Церков до цього каталогу не вносилися. Отже, питання церковних розколів в Україні не включене до порядку денного Всеправославного Собору. Однак, серед тем, які планується розглянути на Соборі, є і питання про процедуру надання церковної автокефалії та автономії. Наразі серед Помісних Церков немає єдності щодо цього питання. А за регламентом підготовки Всеправославного Собору на його розгляд можуть бути винесені лише ті документи, які вже отримали одноголосну підтримку усіх Помісних Церков. Тому сьогодні залишається нез’ясованим, чи будуть винесені на розгляд Собору питання про автокефалію та автономію», – розповів митрополит.
Не оминув в інтерв’ю увагою митрополит УПЦ (МП) і тему візитів в Україну представників Константинопольського Патріархату, зокрема Предстоятеля Української Православної Церкви в Канаді митрополита Юрія (Каліщука ) та можливість того, що Константинопольський Патріархат на правах Церкви-Матері може відкрити в Україні свої церковні структури або навіть створити в Україні автокефальну Церкву на базі «Київського Патріархату».
Митрополит Антоній представив позицію УПЦ (МП) з цього питання: «Українська Православна Церква є найбільшою релігійною конфесією в Україні. Тому ми вважаємо, що наша Церква обов’язково має бути долучена до усіх можливих переговорів про подолання церковних розділень в Україні. На жаль, ми бачимо, що ієрархи Константинопольського Патріархату останнім часом, відвідуючи Україну та спілкуючись з представниками державної влади та з представниками невизнаних церковних структур, фактично ігнорують Українську Православну Церкву. І ті сценарії подальшого розвитку Православ’я в Україні, які, зокрема, озвучував митрополит Юрій жодним чином не обговорювалися з очільниками Української Православної Церкви. Звісно, наша Церква була б вдячна за будь яку підтримку з боку інших Помісних Церков у непростій справі подолання церковних розколів… І сьогодні ми ще раз підкреслюємо, що не можна подолати церковний розкол, ігноруючи єдину існуючу в Україні визнану Православну Церкву. Досвід показує, що відкриття на одній території паралельних структур різних Помісних Церков несе в собі загрозу і для церковного, і для суспільного миру. Ми сподіваємось, що в майбутньому і очільники Української держави, і представники інших Помісних Церков будуть враховувати позицію ієрархів, духовенства та вірних Української Православної Церкви».