Created with Sketch.

План створення в Албанії «мусульманського Ватикану» викликає занепокоєння у місцевої громади

31 жовтня, 12:00
Храм бекташів у Влорі, Албанія.

План створення «мусульманського Ватикану» в Албанії, про що у вересні заявив прем’єр-міністр Албанії Еді Рама, викликає занепокоєння серед мусульманської громади країни, — зазначила балканська редакція телеканалу «Al-Jazeera».

Прем’єр Албанії розповів в інтерв’ю «New York Times» про свій план створити мусульманську державу за зразком Ватикану в столиці своєї країни — Тирані. Ця внутрішня держава охоплюватиме кілька вулиць столиці. Вона буде заснована в релігійному центрі бекташів — послідовників синкретичної релігії, в якій домінує ісламський вплив, повідомляє CREDO з посиланням на РАР.

Центр своєї релігії бекташі перенесли з Туреччини, де ця релігія зародилася, в Албанію, на початку минулого століття, коли їхню діяльність заборонив Мустафа Кемаль Ататюрк — засновник світської турецької держави.

У багатоконфесійній Албанії приблизно 15% суспільства — це бекташі. Задум створення держави Бекташі має стати наступним елементом промоції Албанії як найбільш релігійно толерантної країни світу.

Як запевнив прем’єр-міністр Рама, команда юристів, призначена урядом, зараз працює над реалізацією концепції створення Незалежної держави Братства Бекташі. Вона повинна мати площу приблизно 0,1 квадратного кілометра — в чотири рази менше від Ватикану.

Ілір Кула, колишній генеральний секретар у справах релігії уряду Албанії, сказав для «Al-Jazeera», що «релігійні громади та держава можуть домовитися про створення незалежного та суверенного органу відповідно до конституції Албанії».

Самі бекташі, як підкреслило телебачення, вважають, що створення держави допомогло би культивувати їхню багатовікову традицію, а маленька країна стала би світовим символом поміркованого ісламу.

Однак цей проект викликає занепокоєння у влади мусульманської громади Албанії. Її представник заявив у телеінтерв’ю, що «такі ідеї можуть бути небезпечно дестабілізуючими».

«Вони створили прецедент, який порушить співіснування албанських релігійних громад, які досі — без таких привілеїв — співіснували мирно», — зазначив муфтій Лорен Лулі. Він також вважає, що використання таких «розрізнювальних» формулювань, як «поміркований іслам», є шкідливим і мусульманська спільнота Албанії рішуче це засуджує.

Теги: #Албанія
Читайте також
Світові Підбиваючи підсумки року, Кирил згадав свій внесок у війну в Україні
Сьогодні, 13:09
Світові У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп на різдвяному ярмарку
Вчора, 12:30
Світові Байден у січні поїде до Папи Римського
31 жовтня, 14:34
Світові Кадиров проводить тотальну ісламізацію Чечні
31 жовтня, 12:01