Created with Sketch.

Поляки знову хочуть повернути полотна Альтамонте до жовківського костелу. Мистецтвознавці - проти

15.11.2013, 12:38

На Львівщині очікують зустріч Президентів України та Польщі, яка, за попередньою інформацією, відбудеться 2 грудня з нагоди відкриття митного переходу Грушів - Будомєж.

На Львівщині очікують зустріч Президентів України та Польщі, яка, за попередньою інформацією, відбудеться 2 грудня з нагоди відкриття митного переходу Грушів - Будомєж.

Як стало відомо Гал-інфо, напередодні польська сторона знову підняла питання повернення батальних полотен Мартіно Альтамонте «Битва під Парканами» та «Битва під Віднем» до костелу у Жовкві. Торік після реставрації (коштом Польщі) картини розмістили у Золочівському та Олеському замках.

Як розповіла директор Львівської галереї мистецтв Лариса Возницька-Разінкова, МЗС України справді звернулося до Львівської галереї мистецтв з листом, у якому попрохало розглянути можливість та доцільність тимчасового експонування полотен Мартіно Альтамонте в костелі у Жовкві.

«Учора зібралася реставраційна рада. Наша відповідь негативна. Це неможливо зробити, бо це не картинка, яку можна зняти зі стіни і перевісити на іншу», - зазначила Лариса Возницька-Разінкова.

За її словами, переміщення таких великих полотен є технічно неможливим.

«Картини пройшли акліматизацію. Окрім того, це величезні кошти, яких просто немає. У Золочівському замку для того, щоб винести картину «Битва під Парканами» треба знову вибивати вікно, а що з ним робити далі? Через проблеми з казначейством Галерея і цвях не може купити. Розміщення полотен було детально продумано Борисом Григоровичем (Возницьким, - ред). Це полотна кінця 17 ст. і їхнє місце у музеї, адже вони потребують постійного нагляду реставраторів», - заявила Лариса Возницька-Разінкова.

Окрім того, вона наголосила, що костел у Жовкві є діючим і відкривають його лише під час Богослужінь, тому відвідувачі не матимуть змоги оглядати полотна постійно. В костелі немає кліматичного контролю, який необхідний полотнам, адже вони дубльовані.

Як раніше інформувала РІСУ, у травні 2012 року тодішній міністр культури Михайло Кулиняк робив спроби передати Римо-Католицькій Церкві батальні полотна Альтамонте. Однак про ці наміри довідалися представники музеїв, відомі митці, колеги покійного Бориса Возницького і виступили з протестами. Головний хранитель фондів музею «Олеський замок» Тетяна Сабодаш, зокрема, заявляла, що працівники галереї мистецтв не віддадуть костелу Святого Лаврентія полотна Альтамонте. Згодом під стінами Львівської ОДА пройшли пікети з вимогою не передавати картини у храм.

Довідка: Твори придворного художника короля Яна III Собеського Мартіно Альтомонте (1657-1745) «Битва під Віднем» (806 х 833 см) та «Битва під Парканами» (886 х 782 см) з жовківського костелу Святого Лаврентія, врятовані свого часу Борисом Возницьким від загибелі, належать українській державі в особі Львівської національної галереї мистецтв і є безцінним та унікальним прикладом батального живопису. У 2008 році картини були перевезені до Варшави на реставрацію, після якої їх демонстрували в тамтешньому Музеї архітектури.

Читайте також
Суспільство У Черкасах суд на митрополитом УПЦ МП Феодосієм перенесли через повітряну тривогу
Сьогодні, 15:53
Світові Колишній рабин Москви закликав світ засудити антисемітську заяву Путіна
Сьогодні, 14:34
Міжконфесійне Юраш: Зустріч Предстоятеля ПЦУ з Папою - важливе продовження визнання Української Церкви
Сьогодні, 13:59
Суспільство Предстоятель Білоруської Автокефальної Церкви відвідав на фронті полк Калиновського
Сьогодні, 13:07