Created with Sketch.

Померла Ванда Пултавська — колишня бранка концтабору, захисниця життя і соратниця Івана Павла II

26.10.2023, 17:28

У Кракові померла Ванда Пултавська — доктор психіатрії і громадська активістка, колишня ув’язнена нацистського концтабору Равенсбрюк, що була подругою і соратницею Йоана Павла ІІ.

Про смерть пані Ванди, якій 2 листопада виповнилося б 102 роки, повідомило Polskie Radio, передає CREDO.

Ванда Пултавська народилася у 1921 році у Любліні. У 1941 році була заарештована за антинацистську діяльність, а через 7 місяців потрапила до концтабору Равенсбрюк, відомого як «жіноче пекло», де нацисти катували жінок і здійснювали над ними псевдомедичні експерименти.

«Це був єдиний день, коли мені було страшно, — згадувала вона про пережите жахіття. — Дівчат поклали на візок і повезли до операційної палати. Я повернулася з загіпсованими ногами. І так почалися експерименти. Я пам’ятаю молодого лікаря Карла Фішера, який підійшов до мене зі шприцом. Я сказала йому, що я не піддослідний кролик. Я людина».

Ванда Пултавська перебувала у Равенсбрюку до 1945 року. Свої спогади вона включила в автобіографічну книгу «Я боюся снів». Після війни Ванда Пултавська вивчала медицину і психологію, а також долучалась до студентського душпастирства, де познайомилася з Каролем Войтилою. Згодом саме їй новообраний Папа Іван Павло II доручив упорядкування своїх особистих документів.

Жінка, якій пощастило вижити у місці нелюдських страждань і смерті, добре знала ціну людського життя і людської гідності. Вона була відомою пролайф-діячкою, що стояла на захисті життя та сім’ї, посилаючись на вчення Церкви і стверджуючи, що людина створена за натхненням Святого Духа і сама здатна давати життя.
«Чоловік, батько, дає життя. […] Якщо він намовляє жінку, щоб вона її вбила, бо ця дитина непотрібна, — це глупота, натхнена дияволом», — казала вона. До останніх років життя Ванда Пултавська брала участь у церемоніях вшанування пам’яті жертв німецького табору Равенсбрюк — з-поміж іншого, у вересні 2022 року була у Фюрстенберзі, де відбулося урочисте поховання 45 польських жінок, розстріляних у концтаборі Равенсбрюк, чиї останки знайшли під час археологічних розкопок, проведених на місцевому кладовищі Управлінням пошуку та ідентифікації Інституту національної пам’яті.

Читайте також
Суспільство Видатні особистості УГКЦ увійшли до топ 100 людей, які визначають життя в країні
Вчора, 09:13
Суспільство На місці демонтованої каплички-МАФу планують провести археологічні розкопки
26 жовтня, 16:46
Суспільство У Києві проведуть публічний діалог «Геноцид кримськотатарського народу та шляхи подолання його наслідків»
26 жовтня, 17:35
Суспільство Серед Праведників народів світу понад 2,5 тисячі українців, - Зеленський
26 жовтня, 17:01