У Луцьку нещодавно пройшла ХVІІ міжнародна наукова конференція «Волинська ікона: дослідження та реставрація», організована Волинським краєзнавчим музеєм на базі свого відділу – Музею волинської ікони.
Конференція продовжує традицію щорічних наукових зібрань з питань дослідження і реставрації волинського іконопису, започаткованих у 1994 році. Волинський краєзнавчий музей нині став справжнім координаційним центром у дослідженні пам’яток сакрального мистецтва Волині, долучивши до їх вивчення вітчизняних та зарубіжних вчених, музейних працівників та реставраторів. Конференція традиційно присвячена пам’яті відомого українського вченого-мистецтвознавця Павла Жолтовського і приурочена до 10-річчя перебування Холмської Чудотворної ікони Божої Матері у Волинському краєзнавчому музеї.
Конференція проведена в рамках Регіональної програми розвитку культури, мистецтва та туризму у Волинській області на період 2006-2010 рр.
У ХVІІ міжнародній науковій конференції «Волинська ікона: дослідження та реставрація» взяли участь понад 40 вчених, мистецтвознавців, істориків, музейних працівників та реставраторів з України, Росії, Білорусі та Польщі. Свої здобутки та безцінний досвід у галузі збереження та дослідження пам’яток сакрального мистецтва представили фахівці з музеїв, реставраційних установ, вищих навчальних закладів, академічних інститутів – всіх основних наукових центрів, що працюють над дослідженням та реставрацією волинської ікони. Це, зокрема, Інститут українознавства імені І.Крип’якевича НАН України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Волинський національний університет імені Лесі Українки та Луцький національний технічний університет, Харківська державна академія дизайну та мистецтв, Білоруський державний університет (Республіка Білорусь), Інститут Центрально-Східної Європи у Любліні та Природничо-Гуманітарний Університет у Сєдльцах (Республіка Польща), Волинський, Тернопільський обласні та Любомльський районний краєзнавчі музеї, Чернівецький обласний художній музей, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Національний заповідник “Софія Київська”, Державний історико-культурний заповідник м.Острога та Національний заповідник „Замки Тернопілля”, Музеї Московського Кремля та Калузький обласний художній музей (Російська Федерація), Національний мистецький музей Республіки Білорусь та Музей старожитнобілоруської культури Інституту мистецтвознавства, етнографії і фольклору НАН Білорусі, Львівська філія Національного науково-дослідного реставраційного центру України, Інститут „Укрзахідпроектреставрація” та інші.
У перший день конференції були проведені пленарні та секційні засідання у Волинському краєзнавчому музеї та Музеї волинської ікони. Учасники конференції мали можливість оглянути виставку "Символіко-алегоричні композиції в українському живописі 17-19 століть", надану для експонування в Луцьку Національним художнім музеєм України. Відбулася презентація книг "Реймське Євангеліє Анни Ярославівни" Володимира Александровича, "Ікона "Спас Нерукотворний" Тараса Отковича, Олександри Гливка, Зоряни Лильо-Откович, Ольги Канарська-Лицан. У другий день відбулося виїзне засідання – учасники конференції ознайомилися зі станом збереження та реставрації пам’яток сакрального мистецтва в храмах Рівненської області, відвідали Корецький та Дерманський Свято-Троїцькі монастирі. Куратором і організатором роботи конференції в Рівненській області виступив архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій, багаторічний меценат і благодійник музею.
Видано науковий збірник матеріалів конференції, у якому вміщено науковий доробок 40 авторів. Окремий розділ збірника присвячений Холмській Чудотворній іконі Божої Матері. Видання ілюстроване, більшість світлин публікується вперше.
Окрім того, до 10-річчя передачі до музею ікони Холмської Богородиці видано науковий збірник «Ікона Холмської Богородиці: дослідження і матеріали», який містить підбірку найцікавіших наукових статей, публікацій, документів і матеріалів дослідників України, Росії, Польщі, Білорусії, присвячених вивченню, дослідженню, реставрації та пошануванню святині християнського світу, які були опубліковані в 2000-2010 роках в різних українських та польських виданнях. Презентація збірника відбулася в рамках конференції.