Поради священника на Великий піст

29.02.2020, 09:02
2 березня у християн східного обряду розпочинається великий піст. Він складається з 40 днів та «Страстної седмиці». Триватиме до 19 квітня. В ці дні Церква закликає утриматися від скоромної їжі, розваг та веселощів. Більше перебувати у молитвах та роздумах.

2 березня у християн східного обряду розпочинається Великий піст. Він складається з 40 днів та Страстної седмиці. Триватиме до 18 квітня.  В ці дні Церква закликає утриматися від скоромної їжі, розваг та веселощів. Більше перебувати у молитвах та роздумах.  

— Духовний момент є головною ознакою посту, це час більш посиленої молитви. В цей період звершуються ті молитвослів‘я і богослужіння, які в звичайні дні не служиться. Це — запорука духовного здоров’я для того, щоб людина в подальшому могла краще спрямувати свій життєвий шлях, — каже отець Назарій Давидовський, православний священник з Вінниччини.

о. Назарій Давидовський

Традиція постування була і в юдейські часи.  Календарні настанови їжі є спадком з чернечого типікону (уставу). 

— Це своєрідний ідеал постування, що було зафіксовано в одному із монастирів. Так харчувалися монахи. Але слід розуміти, у кожного ченця свій послуг.  Вони його виконують і в певні часи приходять в трапезну їсти. В побутовому житті, у мирян, не завжди виходить дотримуватися такого еталону.  Різні ситуаціі у людей: на будівництві працюють, в дорозі, у відряджені тощо, — продовжує духівник. 

Перед постом священники радять прийти до духівника і поговорити про все: молитви, їжу, правила поведінки. Бажано прийти з родиною та обговорити деталі постування. Утримання від їжі, втіх та відвідування храму має підходити усім членам сім`ї.  

— Церква — це врачебниця духовна, тобто лікарня, до кожного має бути індивідуальний підхід. Є хворі люди і їм потрібний свій раціон харчування. Піст— це не дієта чи голод. Це молитва та роздуми. В цей час варто зазирнути собі в душу, зануритися в самого себе, зробити аналіз свого життя та помилок. Пошукати першоджерело проблеми аби знайти спосіб його вирішення.  Це усвідомлення сенсу життя земного та загробного, — додає о. Назарій Давидовський. 

Піст  краще  проводити в молитвах. Варто читати вранішні та вечірні молитви, а також псалтир. Хоча б по одні кафізмі вдень, і більше відвідувати храм та причащатися. 

— У кого не виходить так молитися, варто хоча б раз вдень прочитати молитву преподобного Єфрема Сіріна. Вона коротка та змістовна, — радить священник. 

Піст порівнють зі сезонним збагаченням вітамінів для організму. Однак під час посту збагачується душа молитву. Наповнюється умиротворенням та спокоєм.

— Перед постом є прощена неділя. Добре би було знайти у себе сміливість і попросити пробачення у ворогів або тих, кого ми образили, — розповідає отець. — Це теж переусвідомлення своєї поведінки. Бути смиренними, добрими, не лицемірити, не брехати та не наговарювати. Ці якості варто в собі розвивати, а не слідкувати за «чрєвоугодиєм».

В піст не здійснюють таїнство вінчання, але добре хрестити дітей. 

— Є так звана хрещальна Літургія. Проте застілля має бути з пісною їжею і без веселощів, — зазначає отець Назарій Давидовський.

Щодо пісень та танців, якщо це в сенсі веселощів, то краще відмовитися. Але якщо це ваша робота, то на неї треба ходити і гарно виконувати.

Щодо шлюбних стосунків, немає церковних приписів, які б регламентували сімейне життя.

— Все що відбувається між чоловіком і дружиною — це їхня справа. Добре б було утриматися від статевого життя в перший і останній тиждень посту. Далі — за бажанням подружжя, — каже о. Назарій Давидовський.