Такі цифри навів Предстоятель ПЦУ у доповіді на Соборі єрархів 24 травня. За словами Митрополита Епіфанія, за всіма показниками вже зараз Православна Церква України є однією з найбільших Помісних Церков, а об’єднавчий процес лише посилить її.
"Православна Церква України була і залишається найбільшим релігійним об’єднанням в нашій державі, в першу чергу – за рівнем самоідентифікації з нею наших співгромадян та суспільної довіри. Беручи до уваги дані різних соціологічних опитувань ми можемо сказати, що приблизно 75% мешканців України визначають себе православними віруючими, переважна більшість з яких визнають свою приналежність до Православної Церкви України. Так було до початку великого російського вторгнення. Трагічні події війни істотно вплинули на самосвідомість українського народу, багатьом відкрили очі на те, чим насправді є ідеологія «русского міра», яку роками нав’язували з Росії задля виправдання агресивних планів.
На жаль ми поки що не маємо більш повної соціологічної картини, але вже зараз можна сказати про головну тенденцію: за час війни різко змінилася самоідентифікація православних в Україні. Якщо до відкритого наступу 38% опитаних належали до ПЦУ, 15% – до Московського Патріархату в Україні, а 22% називали себе «просто православними» – таких зазвичай більшість на сході та півдні України – то вже в березні місяці приналежними до ПЦУ визначали себе 52% опитаних, «просто православних» стало 11%, а послідовників Московського Патріархату – лише 4%. Тобто три чверті з тих, хто ще на початку року вважав своєю Церквою Московський Патріархат, вже в березні місяці відкинули її.
Також соціологія свідчить, що вже в перший місяць після широкого нападу понад дві третини опитаних виступали за повний розрив церковних зв’язків України з Москвою. Є всі підстави вважати, що ця тенденція лише посилилася протягом наступних місяців.
Отже, якщо брати до уваги наведені факти, то вже зараз Православна Церква України за рівнем підтримки та самоідентифікації вірних у 13 разів більша за Московський патріархат в нашій державі. Це, а не міфічні «гоніння», про які речники МП в Україні говорять багато років, є основною причиною того, що громади полишають юрисдикцію Московського Патріархату і долучаються до єдиної Помісної Церкви.
Станом на січень 2022 року Православна Церква України складалася з 44 єпархій, які в Україні об’єднували майже 7200 громад і близько 80 чоловічих та жіночих монастирів. Ми маємо 9 закладів вищої духовної освіти, у яких навчається близько 1000 студентів. Це 5 академій (Київська, Львівська, Волинська, Ужгородська, Івано-Франківська), 1 інститут (Івано-Франківський), 3 семінарії (Львівська, Рівненська, Дніпровська). Крім того, у Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича, з яким Православна Церква України підписала Меморандум про співпрацю через Управління духовної освіти і богословської науки, діють освітні програми «Богослів’я» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти.
Служіння в нашій Церкві здійснювали станом на січень цього року понад 4760 кліриків. Ми маємо 56 єпархіальних, вікарних та титулярних архиєреїв, а також 3 архиєреї перебувають на спокої", - наголосив у доповіді Предстоятель ПЦУ.