Патріарх Кирил 20 березня у свято Торжества православ'я виголосив проповідь у московському храмі Христа Спасителя. У своїй промові він, зокрема, вперше прямо заперечив зовнішню агресію Росії проти України, що триває уже два роки.
У тій же проповіді Предстоятель РПЦ дав свою інтерпретацію пунктів Гаванської декларації, які стосуються України. Настільки відвертих трактувань Патріарх Кирил ще не давав, повідомляє портал "Релігія в Україні":
"Також у нас була можливість ще раз відкинути унію. На зустрічі в Гавані і Римський єпископ погодився з тим, що унія не може бути способом об'єднання Церков, що вона завжди приносить поділ, як і сьогодні це відбувається на Україні. Ми також сказали, що на Україні має місце не агресія ззовні, а братовбивчий конфлікт, і підкреслили, що розкол потрібно подолати канонічним шляхом, а не шляхом створення міфічної «єдиної помісної церкви», де розкольники нібито з'єднаються з православними і католиками".
Протал «Релігія в Україні» нагадує, що в тексті Гаванської декларації унія як така не відкинута (там засуджений лише «уніатизм», що мав місце в попередні століття). Крім того, в Гаванській декларації прямо сказано про право Греко-Католицької Церкви на вільне виконання своєї пастирської діяльності. Трактування єдиної помісної Церкви як "з'єднання православних і католиків" також не звучить в тексті декларації.
Що стосується твердження про те, що "на Україні має місце не агресія ззовні, а братовбивчий конфлікт", то глава РПЦ вперше з початку збройного вторгнення Російської Федерації в Україні (лютий-березень 2014 г.) прямо заперечує зовнішню агресію проти України.
«Релігія в Україні» зазначає, що раніше термін "братовбивчий конфлікт", що зустрічається в документах РПЦ і УПЦ, теоретично можна було поширювати і на росіян, які беруть участь у військових діях проти України в Криму і на Донбасі. Тепер Патріарх Кирило звузив значення цього терміна, давши остаточно зрозуміти, що під "братовбивчим конфліктом" він розуміє виключно внутрішню, громадянську війну українців з українцями.
Тим часом конфіденційні джерела в РПЦ стверджують, що початковий проект тих пунктів Гаванської декларації, які стосуються України, був написаний в Москві. І в цьому варіанті тексту присутні твердження про "братовбивчу війну" в Україні і про відсутність зовнішнього втручання у цей збройний конфлікт. Але за наполяганням Ватикану ці пункти були серйозно відредаговані. Тому тепер Патріарх Кирило розповідає те, що він мав на увазі, коли підписував декларацію.
Як відомо, у лютому 2014 року Росія, за визнанням її Президента Володимира Путіна, почала військово-політичне вторгнення на Україну. Всупереч резолюціям ООН і Ради Європи, після анексії Криму Росія приступила до масованих артилерійських обстрілів сходу України зі своєї території. В результаті були розбомблені українські прикордонні частини на Донбасі, відкритий шлях до безперешкодного просування в Україні збройних груп і військової техніки.