З нагоди 20-ліття референдуму, який підтвердив незалежність України, представники трьох найчисельніших Церков звернулися до українського народу.
У своїй оцінці нинішньої ситуації священнослужителі сходиться на думці, що причина усіх негараздів прихована в нас самих.
Як сказано у зверненні, українське духовенство вважає, що 20 останніх років не пройшли марно для народу, однак цей період позначився і низкою негативних моментів та «гіркими розчаруваннями».
«Нині є принагідний час, аби спитати власне сумління та один одного – в чому причина наших тривалих негараздів та як налагодити гідне життя суспільства?», — йдеться у звернені.
Представники трьох Церков наголошують, що Бог дав українцям усе необхідне для життя – родючі землі, вміння працювати, розум, волю. Проте через духовну кризу, яка роз’їдає суспільство, ми ці дари не використовуємо належним чином.
«Людина – насамперед духовна істота. Її зовнішні успіхи чи поразки є наслідком доброго чи хибного духовного життя. Це є справедливим і для всього суспільства. Тому не будемо шукати винних ззовні – головна причина негараздів прихована в нас самих, в духовній кризі, яка роз’їдає наше суспільство», — пояснюють єрархи.
Цю кризу, як стверджуюють представники УПЦ КП, УГКЦ, УПЦ, можна подалати. Для цього, українці повинні на перше місце у шкалі своїх цінностей поставити не матеріальне, а вічне, духовне – «те, що залишиться цінним навіть після смерті».
Згадаймо слова Євангелія: «Глядіть, остерігайтеся користолюбства, бо життя людини не залежить від багатства її маєтку» (Лк. 12, 15). Без духовного фундаменту будь-які реформи та зміни залишаться безплідним замкненим колом, у якому суспільство блукає вже не один рік. Здорову ж державну спільноту зможемо побудувати лише на основі традиційних для нашого народу духовних засад, утвердження яких зміцнить і матеріальний добробут – але аж ніяк не навпаки!», – нагадують владики.
Представники трьох Церков, відтак, закликають нас єднатися навколо духлвних ідеалів та утверджувати принципи любові і справедливості.
«Ми закликаємо всіх людей доброї волі – незалежно від релігійної, національної, політичної приналежності – засвідчити соборність, розкрити духовний потенціал, даний Богом нашому народу, та утвердити в суспільстві принципи любові, справедливості й взаємодопомоги. Єднання суспільства навколо цих духовних ідеалів, громадська самоорганізація та взаємна підтримка – найкращий захист в умовах політичних та економічних криз», — йдеться у зверненні, яке підготували Предстоятель УПЦ КП Філарет, Патріарх УГКЦ Святослав та єпископ Макарівський, вікарій Київської митрополії УПЦ (МП) Іларій (Шишковський).