Created with Sketch.

Прихильниками УПЦ МП вважають себе лиш сім відсотків мешканців Одещини, - опитування

12.11.2023, 10:06

Майже половина мешканців Одещини погоджуються, що діяльність Української Православної Церкви Московського Патріархату сприяла російській агресії.

Про це свідчать дані опитування, яке провів Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології, передає Юг тудей.

Зазначається, що в грудні 2022 року близько третини жителів області вважали себе парафіянами Української Православної Церкви Московського Патріархату, тоді як зараз цей показник знизився до 7%. Варто зауважити, що і тих, хто не сповідує релігійних поглядів стало значно більше, особливо серед молоді. З урахуванням викриттів правоохоронними органами, майже половина опитуваних погоджуються, що діяльність Української Православної Церкви Московського Патріархату сприяла російській агресії.

Аналітик фонду «Демократичні Ініціативи» імені Ілька Кучеріва Поліна Бондаренко, голова Одеської обласної організації ВГО КВУ Анатолій Бойко, а також директор комунікаційної агенції GN Consulting Олександр Шатхін обговорили та проаналізували результати опитування під час брифінгу Ukraine Media Center Odesa.

Як зауважили дослідники, загострення ситуації зі ставленням українців до церкви Московського Патріархату сталося ще минулого року, після скандалу з УПЦ МП в Києво-Печерській лаврі.

Хоч і більшість (57%) з опитаних в Одеській області вважають весь російський народ відповідальним за війну проти України, чверть (26%) були б готові допустити росіян до свого найближчого кола спілкування. Варто зазначити, що позиція щодо колективної відповідальності російського народу за агресію проти нашої держави у мешканців селищ зустрічається частіше, ніж у населення міст.

Директор комунікаційної агенції GN Consulting Олександр Шатхін пояснив, що частка людей, що можуть допустити підтримання близьких відносин з росіянами, може бути пов’язана з великою кількістю родин на Одещині, які мають родичів, що досі мешкають на території РФ.

Також більшість (65%) так чи інакше підтримує вивчення в українських школах творів російських авторів, майже половина з яких впевнена, що варто залишити ті твори російських авторів, які вважаються загальносвітовою класикою. Майже чверть же (24%) виступає проти вивчення в українських школах будь-яких російських авторів. З цього приводу Анатолій Бойко та Олександр Шатхін дотримуються спільної думки, що класична література, якщо вона не несе в собі українофобний характер та тоталітарні мотиви, має бути як частина світової класичної літератури для загальної освіти особи.

Одна з найбільш болючих та актуальних питань для українців сьогодення – мова. Наразі активні суперечки та дискусії щодо використання російської мови можна зустріти в будь-яких соцмережах серед мешканців різних областей. Відомо, що Одеська область, як багатонаціональний регіон, завжди вважалася російськомовною. З відповідями, чи змінилися погляди мешканців області за час повномасштабного вторгнення, можна ознайомитися нижче.

Тож, з 2021 року спостерігається позитивна тенденція переходу мешканців області на українську мову. Послуговуються українською мовою вдома наразі 42%, тоді як у 2021 році – 26%. Однак, більшість все ж таки віддає перевагу російській мові у побуті.

Також цікавим є те, що і україномовні, і російськомовні вражають, що їх мовні права порушуються.

Але все-таки більшість вважають за потрібне обов’язкового використання української мови у сфері обслуговування. Про гостру проблему відсутності регулювання дотримання використання державної мови у таких закладах наголосив Олександр Шатхін:

«Там де держава не контролює закони, які вона приймає, там ніколи не буде дотримання цих законів».

Анатолій Бойко ж вважає, що поступово мешканці до цього прийдуть, і вже є позитивна тенденція.

Читайте також
Суспільство Найбільша неприязнь в Україні — між вірянами ПЦУ та УПЦ МП, - дослідження
12 листопада, 13:24
Суспільство Під час війни Церкві довіряють 62,5% українців
12 листопада, 08:55
Суспільство Митрополит Епіфаній був би найкращим очільником єдиної Православної Церкви, - опитування
12 листопада, 11:02
Суспільство КМІС: 80% респондентів підтримує закон про заборону діяльності релігійних організацій, пов’язаних з РФ
12 листопада, 15:12