Created with Sketch.

Про руїни синагоги в Бродах створять ролик на підтримку відновлення пам’ятки

17.06.2020, 15:40
Велика синагога у Бродах

Володимир Ковальчук із Бродів самотужки опікується відновленням місцевої синагоги, впорядковує будівлю. Він хоче вберегти історичну спадщину від остаточного занепаду, втім самостійно це зробити – майже неможливо: потрібні кошти.

Володимир Ковальчук розповів ІА Дивись.Info, що зараз необхідно вивести купу сміття та будівельних відходів, що залишились ще з часів Радянського Союзу, де функціонував склад.

Також вимурувати західну сторону, яка наразі в найгіршому стані та перекрити дах: покрівля протікає. Для цього потрібні великі суми.

За підрахунками чоловіка, мінімальні витрати складуть півмільйона гривень. Ентузіаст вірить, що в цьому йому допоможуть небайдужі.

Зокрема, ідейний натхненник проєкту «Маски історії» та історик, уродженець Бродів Руслан Данилюк, після знайомства з Володимиром Ковальчуком вирішив допомогти йому в його волонтерській роботі.

 

«Поспілкувались з відомим бродівським ентузіастом Володимиром Ковальчуком, який самотужки намагається врятувати напівзруйновану Велику Бродівську синагогу. Звісно, її сучасний плачевний стан викликає сумні думки. Проте масштаби цієї пам’ятки архітектури національного значення просто вражають. Варто відзначити роботу та натхнення пана Володимира, який своєю працею намагається привернути увагу громади та влади до стану об’єкта. Наразі він знаходиться у пошуках добродіїв, які готові матеріально чи фізично допомогти втілити його мрію, яка пов’язана з відновленням синагоги. Хочеться сподіватись, що знайдуться небайдужі люди, які долучаться до ініціативи Володимира Ковальчука», – написав Руслан на своїй сторінці у Faсebook.

Сам Руслан Данилюк популяризує архітектурні та історичні пам’ятки міста Броди у соцмережах – Інстаграмі та Фейсбуці.

«Розпочав з єврейського кладовища, пізніше – відзняли ролик про будівлю Повітового суду, Палац Тишкевичів, Бродівську гімназію та місцеву Торгово-промислову палату. На черзі – синагога», – розповідає Данилюк.

Невдовзі оприлюднять відеоролик, присвячений Великій Бродівській синагозі, щоб привернути увагу до історичності цієї споруди.

Зокрема, Броди називали, навіть, Галицьким Єрусалимом. Свого часу понад 80% населення міста становили євреї (XVIII-XVIIII ст.). Однак є кілька «але», що стоять перед початком робіт. Це пам’ятка архітектури національного значення. Тому жодні самовільні реставраційні роботи вестись в принципі не можуть. Такими об’єктами має опікуватись міністерство культури, однак завжди є проблеми з фінансуванням.

Сам Володимир Ковальчук сподівався, що після фестивалю класичної музики LvivMozArt, улітку 2019-го року, буде більше уваги до синагоги і, власне, справи підуть вперед. Проте бажаного інформаційного шуму так і не відбулось.

Він називає ще одну проблему. «Приклади синагог, які в Україні вже від реставрували (у Дрогобичі, Острозі чи Сатанові), у цьому безпосередньо допомагали євреї-меценати, які все фінансували. Утім, є одна умова – якщо є представники юдейської громади в місті», – говорить Ковальчук.

Окрім цього, розповідає історик, ті євреї, що жили в Бродах до Другої світової війни, майже не залишилось серед живих, а їхні нащадки – й узагалі не мають почуття прив’язаності до цих земель.

«Немає людини, яка би співпрацювала з єврейськими товариствами Ізраїлю. Велику надію місто покладає на євреїв. Мешканці Бродів нічого не знають про цю споруду, яка була однією з найбільших синагог середини 17 століття в цілій Речі Посполитій. Можливо, вона є найбільшою в Європі середині XVIII століття. Це дуже унікальна пам’ятка», – підсумовує Руслан Данилюк.

Роликом про синагогу він хоче привернути увагу до історичної пам’ятки.

«У дописі до ролика ми залишимо реквізити або посилання на його сторінку задля підтримки його громадської роботи», – зазначив Руслан Данилюк.

Довідка
Велика Бродівська синагога
– пам’ятка архітектури національного значення, розташована на Львівщині, у місті Броди. У 1742 році було розпочато будівництво. Збудована синагога була майже квадратною в плані спорудою оборонного типу (отвори в її аттику були свого роду амбразурами). Головний молитовний зал був оточений нижчими прибудовами з півдня, заходу та півночі. У божниці зберігалися коштовні предмети богослужіння, які єврейська громада набувала століттями. У травні 1859 року синагога стала жертвою великої пожежі, яка знищила більшу частину Бродів. На початку ХХ століття проводились ремонтні роботи. Значних пошкоджень синагога зазнала в роки ІІ світової війни: були втрачені південна і північна прибудови. В середині 1960-х років проведено ремонт споруди і приміщення синагоги облаштували під склад. Через постійне протікання даху будівлю перестали використовувати, і вона стала пусткою, що привело до швидкої руйнації. У 1991 році місцева влада намагалася провести реставрацію споруди з метою пристосування її для картинної галереї. Однак, через складну економічну ситуацію, задум не був втілений. Тепер пам’ятка перебуває в аварійному стані й руйнується під впливом природних умов.

Читайте також
Культура На Закарпатті відтворили ЗD-проекцію Горянської ротонди
17 червня, 09:24
Культура Фахівці ЮНЕСКО та ІКОМОС на Львівщині оглянуть дві святині
17 червня, 10:27
Культура У Києво-Печерській лаврі відновили реставрацію вежі Івана Кущника
17 червня, 09:20
Культура На Вінниччині під час ремонту синагоги виявили фрески XVIII століття
17 червня, 15:19