Очільник ради Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історичної культури (ЛОО УТОПІК) Андрій Салюк 25 листопада зустрівся із студентами Українського католицького університету.
«Ця лекція і попередній польсько-український семінар, — як пояснив Голова ради ЛОО УТОПІК, — це початок ідеї максимально активно зустрічатися з священиками, настоятелями церков, з представниками церковних комітетів, щоб навчити їх азам опіки над святинею».
Під час лекції доповідач пояснив важливість того, щоб реставраційні роботи виконували фахівці у цій сфері. «Найважливіше, щоб настоятель того чи іншого храму розумів свою місію: не нашкодити храмові», — наголосив Андрій Салюк. За словами керівника ради ЛОО УТОПІК, «кожна пам’ятка потребує поваги і догляду». Водночас він зазначив, що часто буває так, що «з парафіян збирають гроші на виконання робіт, які є зайвими і кошти потім витрачають на непотрібне, яке не додає храмові духовного збагачення».
Через використання сучасних матеріалів для ремонту, за словами фахівця, старовинні храми зазнають значних негативних деформацій і навіть можуть швидше знищуватися. Доповідач пояснив, що співпраця між громадою, священиком, реставраторами і державними службами охорони пам’яток в першу чергу повинна бути спрямованою в напрямку превентивних заходів. Як вважає А. Салюк, якщо превентивні заходи будуть дотримані, то багато речей відпадуть самі собою і менше коштів потрібно буде на ремонтні чи реставраційні роботи у храмі, поменшає конфліктів між священиком, громадою, державними органами охорони пам’яток.
Андрій Салюк також зауважив, що церква — це не музей, і ставлення до неї «повинно бути значно глибше, системніше, аніж до музею», «адже церква поєднує в собі пам’ять про культуру, про матеріальну цінність і найважливіше — вона уособлює в собі духовну пам’ять».
«Я є противником того, щоб з церков забирали ті чи інші цінні речі у музеї. Я прибічник того, що якщо в цій церкві є такі цінні речі, які достойні музейних колекцій, то таким речам потрібно забезпечити музейні умови зберігання», — заявив Голова ради ЛОО УТОПІК.
Окрім того, доповідач звернув увагу на потребу вдосконалення законодавства у вказаній сфері, зокрема це стосується кримінальної відповідальності за псування сакральних пам’яток. А. Салюк пояснив, що «зараз прийняли зміни доповнення до закону, де зазначено кримінальну відповідальність за нанесені збитки, але існує проблема із застосуванням цього закону, який не є законом прямої дії».