Представники РПЦ полюбляють заявляти, що вони є найбільшою Православною Церквою, а отже мають якісь особливі привілеї у Світовому Православ’ї. Однак, як підрахував релігієзнавець Дмитро Горєвой, насправді в РПЦ у 4 рази менша щільність храмів, аніж в Україні, а богослужіння відвідують майже в два рази менше вірян.
Дані свого дослідження експерт озвучив у програмі «Детектор. Релігії» на YouTube-каналі «DetectorUA», інформує Релігійна правда.
Так, РПЦ нараховує близько 35 тисяч своїх парафій. На другому місці Румунська Церква – трохи більше 16 тисяч. На третьому – ПЦУ – близько 7 тисяч парафій.
«Але, якщо поглянути на ситуацію з іншого боку – у державному зрізі — тоді на першому місці буде Україна. Сукупно в нас біля 18 тисяч православних парафій. У Росії трохи більше 17, і 16 тисяч у Румунії. Тобто за умови об’єднання православних в Україні ми виходимо на перше місце серед всіх інших країн, обійшовши і Росію і Румунію», – зауважив Горєвой.
Експерт проаналізував, що при майже схожих цифрах у кількості храмів, у цих країнах суттєво відрізняється кількість населення. Для Росії це 140 мільйонів, для України в 3,5 рази менше – 42 мільйони, й у 2 рази менше за Україну – Румунія — 20 мільйонів.
Таким чином, можна вирахувати щільність храмів у цих країнах, тобто, яка кількість людей припадає на одну церкву. Для цього релігієзнавець помножив загальну кількість населення країни на відсоток православних, а потім цю цифру поділив на кількість храмів.
«Отже, в мене вийшло, що в Росії на один храм припадає понад 8 100 людей. В Україні – 2 300 вірян, і 1 200 – у Румунії»
Також експерт порахував цей показник щільності храмів по країнах православної культури. Найвищий виявився у Північній Македонії, де на одну парафія припадає 670 людей. На Кіпрі вийшло 1 300 людей на храм. Трохи більше у сусідній Молдові – майже 1 900 осіб. Подібна до України ситуація у Болгарії – 2 200 вірян. Трохи менша щільність у Білорусі – 2 800.
«Про що це говорить? Що в Росії рівень релігійності нижчий, адже там значно менша кількість храмів у співвідношенні до населення. Ну бо не може реально задовольняти в одному храмі свої духовні потреби біля 8 тисяч людей. Це нереально. І наш показник у 2 тисячі теж нереальний, але він хоча би наближений до якихось земних цифр. То не космічні 8 тисяч людей на одну парафію. Ця цифра означає, що в реальності не має цих всіх 80% православних росіян. Бо якби вони існували, їм би просто не вистачило храмів», – наголосив Горєвой.
Крім того, він порахував відвідуваність храмів. За основу для порівняння експерт використав статистику відвідуваності Великодніх богослужінь за даними докоронавірусного 2019 року.
«За даними МВС Росії на Великдень у 2019-му взяло участь 4,3 мільйона росіян. У той час, як в Україні кількість парафіян сягнула 7 мільйонів. Тобто при різниці населення в 3,5 рази, у нас відвідуваність Великодніх богослужінь більше майже в 2 рази», – підрахував релігієзнавець.
Таким чином, підбив підсумок Горєвой, усі розмови про РПЦ як найбільшу у світі Православну Церкву є певною маніпуляцією, оскільки базуються вони лише на великій кількості населення РФ, яких вважають православними за замовчанням.
«Статистику храмів для Московського Патріархату робить Україна. А якщо брати розбивку по країнах, то Росія на другому місці після України. Та й з щільністю храмів там погано. На одну церкву припадає аж цілих 8 тисяч парафіян. Все це свідчить про те, що бравади про найбільшу Церкву світу явно перебільшені та є спробою викласти бажане за дійсне», – резюмував релігієзнавець.