Блаженніший Святослав Шевчук в інтерв’ю "Українській правді" нагадав, що в УГКЦ для священнослужителів діє чітка заборона балотуватися в депутати. Якщо ж якийсь священнослужитель порушує це правило, його позбавляють священичих функцій.
Мова йшла про те, що на Західній Україні під час виборів доволі популярно використовувати Церкву для піару.
"Бачите, церковний авторитет для політиків є великою спокусою. Багато хто хоче завдяки довірі людей до Церкви збільшити свої політичні дивіденди. Тобто спокуса інструменталізації Церкви у всіх політиків буде завжди.
Напередодні чергових виборів ми завжди відчуваємо, що саме це є великою проблемою. Бо ті чи інші кандидати на пост президента, чи то на пост депутата різного рівня, щораз безсоромніше намагаються присвоїти собі прихильність тої чи іншої Церкви.
Я думаю, що це абсолютно неприпустимо. Ми зі свого боку завжди кажемо, що ми ніколи не підтримуємо жодного кандидата на місце жодної функції в державній системі. А що ми підтримуємо?
Ми підтримуємо цінності і принципи. І коли якийсь кандидат бере зобов’язання перед суспільством втілювати в життя ті чи інші засади, тоді громадяни мають самі вирішувати. Якщо Церкву починають використовувати як інструмент для політичної боротьби, тоді Церква завжди втратить", - відповів Патріарх Святослав.
Разом з тим, він додав, що є певні спокуси, які не завжди вдавалося і вдаватиметься Церквам обійти: "Ми живемо сьогодні в секулярному світі. І коли якась політична партія бере на себе обов’язок часом навіть силою насаджувати якісь релігійні цінності, для певних Церков це може бути спокуса.
Коли така партія приходить до влади і починає силою державного примусу змушувати сповідувати ті чи інші цінності, тоді програють всі. І перш за все – підривається довіра людей до Церкви як такої".
За словами першоєрарха, в релігійному питанні в сучасному світі такого типу практика чи політика завжди йде на шкоду Церкві. Тому ми бачимо часами навіть конфлікти між Церквами виникають через те, що інша Церква дала себе зінструменталізувати з тої чи іншої політичної, я би сказав, частини тієї палітри. І це, наголошує Блаженніший Святослав, дуже небезпечно.
"Релігію ніколи не можна інструменталізувати з політичною метою", - акентував Глава УГКЦ і додав: "Ми справді хотіли партнерства завжди і співпраці в ім’я партнерства нашої країни, нашого народу. У нас є чітка інструкція, як мають поводитися священнослужителі, зокрема в контексті виборчої кампанії. Хоча ми констатуємо певні факти, що є порушення, священники порушують цю інструкцію. Пізніше навіть робимо розслідування. Згідно з нашою інструкцією, священнослужитель не може бути кандидатом в депутати. Але, на жаль, маємо такі випадки. І тоді єпископ що робить? Він суспендує цього священника, тобто – Забороняє йому здійснювати священичі функції. Бо священнослужитель не може бути членом політичної партії, яка йде до влади. Інші Церкви мають іншу позицію. У нас це чітка заборона.
З іншого боку ми сьогодні маємо справи з кричущим популізмом. Той чи інший мер, та чи інша політична партія буде озвучувати те, що люди хочуть чути. Чи потім буде виконувати те, що обіцяла – ні. Але для того, щоб прихильність здобути – і до церкви будуть ходити, і будуть показувати свою набожність на камеру, щоб завоювати симпатію. І це є великою бідою", - наголосив Глава УГКЦ.
Додамо,що у Православній Церкві України діє дещо інша заборона. Наприклад, Синод ПЦУ офіційно заборонив архієреям і клірикам висувати свої кандидатури на вибори до Верховної Ради 21 липня 2019 року.
Втім, заборона не стосується виборів на місцевому рівні. ПЦУ може брати участь у виборах до міської, селищної ради чи територіальної громади. Однак необхідно отримати благословення архиєрея.